Mercosur İlericiler Grubu’ndan Kürt halkıyla dayanışma mesajı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Brezilya, Arjantin, Paraguay, Uruguay ve üyeliği askıda olan Venezuela’nın oluşturduğu Latin Amerika ortak pazarı Mercosur’un yasama organı olan Mercosur Parlamentosu (ParlaSur) üyelerinden gasplara karşı dayanışma mesajı verildi.

ParlaSur’u oluşturan gruplardan İlericiler Grubu tarafından yapılan açıklamada, “İlericiler Grubu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürt halkına Amed/Diyarbakır, Mardin ve Van iradesine el koyarak bu halka karşı uyguladığı baskı ve zulme karşı dayanışmasını ifade etmektedir” denildi.

Kürt halkına ve HDP’nin belediye başkanlarına yönelik baskı ve tutuklamaların arttığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle devam edildi: “Geçtiğimiz günlerde HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Ebru Günay Latin Amerika gezileri çerçevesinde kurumumuz ve parlamentomuz ile de bir görüşme gerçekleşmiş ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlalleri ve baskıcı politikalara ilişin bilgi vermişlerdir. Bu baskı politikaları sonucu HDP Amed Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevlerinden alındılar.”

İlericiler Grubu olarak baskılara karşı HDP ve Kürt halkının yanında olunduğu vurgulanan açıklamada, şu mesaj verildi: “Kürt halkı ile dayanışmamızı beyan ediyoruz. Parlamento olarak Halkların Demokratik Partisi temsilcileri ile diyaloğumuz çerçevesinde Türkiye Hükümetinin yarattığı bu krizi izlemeye devam etmeye devam edeceğiz ve bu krizin aşılması konusunda desteklerimizi yineliyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR