Merkel, May ve Macron’dan ABD’ye: İran’a karşı adım atmadan iyi düşünün!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmaya destek vermediğini açıklaması ve İran’a yönelik yeni ağır yaptırımların işaretini vermesi Avrupa’nın önde gelen devletlerini telaşlandırdı. Ortak bir açıklama yapan Almanya, İngiltere ve Fransa, ABD’ye İran konusunda ‘iyi düşünmesi’ çağrısında bulundu

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile yapılan nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamaları Avrupa’da endişeyle karşılandı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiliz mevkîdaşı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam Trump’ın sözlerine ilişkin olarak ortak bir açıklama yaptı. DW’nin aktardığı haberde, üç ülkenin lideri, ABD hükümeti ve Kongre’ye çağrıda bulunarak, anlaşmanın iptaline yol açacak İran’a yaptırımlar uygulanması gibi adımlar atılmadan önce iyi düşünülmesini talep etti.

‘Anlaşmayı destekliyoruz’

Ortak açıklamada, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın uzun yıllar süren diplomatik çabalar sonucu imzalandığı hatırlatılarak, bu anlaşmanın sürdürülmesinin “ortak ulusal güvenlik çıkarları” açısından önemli olduğu vurgulandı. Açıklamada, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın bu anlaşmayı desteklediği ifade edildi.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Trump, dün yaptığı açıklamada, İran’a yönelik daha sert bir tutum izleneceği sinyalini vermişti. İran’a karşı gerilimi yükselten değerlendirmelerde bulunan Trump, nükleer anlaşma ile ilgili kararı Kongre’ye bırakmıştı. Kongre’nin 60 gün içinde İran’a yönelik yaptırımların yeniden uygulamaya konup konmayacağına ilişkin karar vermesi gerekiyor. Kongre’nin yaptırım kararı alması, ABD’nin anlaşmadan çekildiği anlamına gelecek.

Temmuzdan bu yana ne değişti?

ABD Kongresi’nin kabul ettiği Nükleer Anlaşma Teftiş Yasası’na göre ABD Başkanı her üç ayda bir İran’ın anlaşmaya uyumlu olduğunu onaylaması gerekiyor. Trump daha önce Nisan ve Temmuz aylarında İran’ın anlaşmaya uyum göstermeyi sürdürdüğünü onaylamıştı. Bu da akıllara ‘temmuz ayından bu yana ne değişti’ sorusunu getirdi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR