Midyat’a sığınan Êzidîlerden 4’ü gece kamptan çıkarıldı

0
151

Şengal’da yaşanan Êzidî katliamının 3’üncü yıldönümünde Midyat’ta kampı terk etmeleri için 3 gün süre verilen Êzidî ailelerden 4 kişi dün gece kamptan çıkarıldı. Tanınan 3 günlük sürenin Şengal Katliamı’nın yıl dönümüne denk getirilmesi dikkat çekti.

Federe Kürdistan’ın Şengal bölgesinde yaşanan Êzidî katliamının 3’üncü yıldönümünde Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kampına sığınan Êzidîler, yetkililer tarafından kamptan çıkarılıyor. Dün akşam 50’ye yakın aileye kampı terk etmeleri için 3 gün süre verdiklerini kaydeden AFAD kampı yetkilileri, gece saat 22.00’de 4 Êzidîyi kamptan çıkardı.

Yetkililer çıkarılan Êzidîlerin kamp açılışında kalmak için başvurmayan, 2 ay önce kampa sığınanlar olduğunu savundu. Yetkililer bazı Êzidîlerin Türkiye ikametlerinin olmadığını iddia etse de kamptan çıkarılan Êzidîler ikamet kağıtlarının olduğunu kaydetti.

Kamptan çıkarılan Êzidîler, kampa başvuru tarihi esnasında Federe Kürdistan bölgesinde kalan çocuklarını almaya gittiklerini o yüzden başvuru yapamadıklarını belirterek duruma tepki gösterdi.

Gece saatlerinde kaptan çıkarılan 4 Êzidî, 3 kilometre yol yürüdükten sonra Midyat merkezde bulunan Şelale Parkı’na geldi. Parkta kalan Êzidîler yetkilere tepki göstererek, “Gece saatlerinde bizi attılar. Ama halen kampta çocuklarımız var. Hangi devlet kendine sığınanı dışarı atmıştır” ifadelerini kullandı.

Êzidîlerin kampı terk etmeleri için verilen 3 günlük sürenin 3 Ağustos Şengal katliamına denk gelmesi ise dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here