Müftülük yasası hükümsüzdür

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Kadın örgütlerinin ve muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Meclis Genel Kurulu’na sunulan ‘müftülük yasa tasarısı’ AKP’li vekillerin oyları ile kabul edildi. Tasarının kabul edilmesine itiraz eden kadınlar, ‘Müftülük yasası hükümsüzdür’ dedi

Kadınların tüm itirazlarına rağmen AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘isteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek’ sözlerinin ardından Meclis Genel Kurulu’na getirilen ve müftülere nikah kıyma yetkisini de içeren tasarı AKP’li vekillerin oyları ile kabul edildi.

Tasarı görüşmeleri esnasında söz alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Erdoğan’ın tasarı ile ilgili sözlerini hatırlatarak, “Anlaşılıyor ki bu yasa da yukarıdan bir talimatla gelmiş. Bu yasayla hedeflenen, 4+4+4’ten beri uygulamaya sokulmaya çalışılan, dinin yaşamın her alanına egemen olduğu bir sistem yaratmak” dedi. Genel Kurulda söz alan Kerestecioğlu, “Biz çok sayıda berbat yasayı değiştirmeyi becerdiğimiz gibi bunu da engellemeyi, yoksa da iptal ettirmeyi başarırız. Kimse umudunu kaybetmesin, özellikle tüm kadınlar kazanılmış haklarımızı kaybetmemek için mücadeleye devam edeceğiz bundan emin olabilirsiniz” sözlerini ifade etti.

Kadınlara mahalle baskısı

Kerestecioğlu’nun ardından konuşan HDP’li Hüda Kaya ise şu vurguyu yaptı: “Cumhurbaşkanı’nın ‘Anadolu’daki kız ve erkek çocuklar o müftünün sözünü dinlerler’ ifadesini hepiniz dinlediniz. Muhafazakâr ve gelenekçi çevrelerde gençlere ve kadınlara yapılacak olan mahalle baskısı bizzat Cumhurbaşkanı ifadesiyle afişe edilmiştir. İşte ben tam da bu noktada eleştirimi sunuyorum. Dindar kadınlar; kendi kimlik ve özgünlüklerinin farkına vardıklarında, bu muhafazakâr gelenekçi çevrelerin işine gelmez.”

Hesabını çocuklara veremeyeceksiniz

Görüşmelerin ardından tasarının Meclis’te kabul edilmesi ile kadınlar da tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. #MüftlükYasasıHükümsüzdür etiketiyle tepkilerini dile getiren kadınlardan bazılarının paylaşımları şöyle: “*Müftülük Yasası TBMM’de kabul edildi. Kadınlar mücadeleden asla vazgeçmeyecek. Kazandığımız haklarımızı size teslim etmeyiz!. *Türkiye’nin ağır ağır şeriata giden yolu ivme kazandı. *Müftülere nikah yetkisi vermek için mecliste kaldırdığınız ellerin hesabını kendi çocuklarınıza bile veremeyeceksiniz.” Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, müftülere nikâh yetkisi veren düzenlemeyi AYM’ye götüreceklerini söyledi.

Anarşist kadınlar: Tanımıyoruz!

Tasarının Meclis’te kabul edilmesinin ardından açıklama yayınlayan Anarşist Kadınlar ise ‘yasayı tanımıyoruz’ dedi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Erkek iktidarlar kadına yönelik yaptırımları aracılığıyla öncelikli olarak kadını ve bütün bir toplumu kontrol etmek ister. Bizler erkeklikle beslenen ve bu erkekliği süreklileştiren bir kurum olarak devletin kadın kimliğine ve bedenine yönelik bir saldırı aracı olan yasalarını tanımıyoruz. Bugün tartışmakta olduğumuz bu yasanın ve bununla beraber toplumda geliştirilmek istenen yeni algının karşısında mücadele etmenin, topyekûn özgürlüğümüz için bir zorunluluk olduğunu düşünüyoruz. Kimliğimizin de, bedenimizin de ve bütün bir yaşamımızın da bizim olduğunu bilerek, tüm kadınları yaşamlarına saldıran bu yasalara ve erkek devlete karşı direnmeye; direnerek, özgürleşmeye çağırıyoruz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR