Müftüoğlu: Savaş politikaları ile halkın ‘hem canı hem parası’ isteniyor…

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İktidarın, yeni silah alımı ve bütçe açığını kapatmak için açıkladığı Orta Vadeli Programı değerlendiren ekonomist Özgür Müftüoğlu, ‘Devletler savaş harcamalarını, hazırlıklarını genelde üstü örtük yaparlar ki toplum savaşa karşı bir tepki göstermesin. Ama bugün toplumun savaşa hazırlandığını görüyoruz’ dedi

İktidarın, Orta Vadeli Program’da açıkladığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) getirmek istediği yüzde 40 zammına tepkiler sürüyor. Yaşanan son gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na değerlendiren ekonomist Özgür Müftüoğlu, enflasyon, dış açık, işsizliğin arttığını; ekonominin son derece sıkıntılı bir durumda olduğunu belirterek, “Bunda önemli bir neden hem ekonominin üretkenliğinin olmaması, verimsiz olması, hem de öbür taraftan son dönemlerdeki silahlanma harcamalarıdır” dedi.

İktidarın bir taraftan Amerika ile uçak anlaşması, öbür taraftan da Rusya ile füze anlaşmaları yaptığını söyleyen Müftüoğlu, dolayısıyla ciddi bir kaynağın bu harcamalara gittiğini ifade etti. Müftüoğlu, “Aynı zamanda iç güvenlik için de önemli bir kaynak ayrılıyor. Türkiye ekonomisi bu durumda, büyük ölçüde bir savaş ekonomisi şeklinde yürüyor. Ve burada da aslında en son Maliye Bakanı’nın vergileri arttırmalardaki gerekçe olarak silahlanmayı göstermesi de bunu açık olarak gösteriyor” diye konuştu.

‘Toplum açıkça savaşa hazırlanıyor’

Hükümetin vergi artış politikasını ve gerekçesini silah alınmasına bağlayan açıklamalarını da değerlendiren Müftüoğlu, “devletlerin genelde bu tür savaş harcamalarını toplumdan gizli yaptıklarını fakat şu anda toplumun açıkça savaşa hazırlandırıldığını” ileri sürdü. Müftüoğlu, “Devletler savaş harcamalarını, silahlanmaya, savaşa gittiklerini gizlerler ki toplum savaşa karşı bir tepki vermesin, savaşa karşı çıkmasın diye. Fakat bugün baktığınız zaman tam tersine bir durum söz konusudur. İktidar tarafından yapılan açıklamalarda, toplum açıkça savaşa hazırlanıp, savaşın normalleştirilmeye çalışıldığını görüyoruz. Yani ‘biz savaş yapacağız, biz savaş politikası izliyoruz ve onun için sizin vergilerinizi buraya harcayacağız, sizden daha fazla para alacağız, sizi daha fazla yoksullaştıracağız’ diyor” şeklinde konuştu.

Toplum, iktidara ‘neden’ sorusunu sormalıdır

Toplumun sorgulama yapması gerektiğini vurgulayan Müftüoğlu, son olarak şunları ifade etti: “Bu savaşın nedeni, gerekçesi nedir diye sorgulanmalıdır. Bu halkın hem çocukları savaşa gönderiliyor, canlarını feda etmek zorunda kalıyorlar yani yaşamlarıyla bunu ödüyorlar. Hem de öbür taraftan daha fazla yoksullaşarak bunun bedelini ödüyorlar. Bu toplumun, neden, sorusunu mutlaka sorması lazım. Eğer bunu sorgulamazsa, Türkiye’yi önümüzdeki zamanda hem ekonomik, hem siyasi, hem insani olarak çok zor günlerin beklediğini söyleyebiliriz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR