‘Müjde’den sömürü çıktı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

İktidara geldiği ilk günden beri sermayeden yana tutum alan AKP’nin ‘kadrolaşma müjdesi’nden sömürü çıktı. 2 milyon taşerondan 850 bin işçinin kadrolaşacağı söylenirken, maaşlar değişmeyecek, işçiler ise, sınav ve güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak

Güvencesiz iş koşulları altında her gün iş cinayetlerinde yüzlerce işçi hayatını kaybederken, iktidarın sermaye dostu politikaları sonucu, ekonominin ağrı yükü de işçilerin omuzlarına binmiş durumda. İktidarı geldiği ilk günden beri taşeron işçilere kadrolaşma sözü veren AKP iktidarı boyunca taşeron işçi sayısı artarken, bugün sayı neredeyse 2 milyonu bulmuş durumda. İşçilerin gözlerinin olduğu asgari ücret tartışması da devam ederken, AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın taşeron işçilere “müjde” diye verdiği kadrolaşmanın detayları netleşiyor.

900 bin kişi alınacak sadece

“Müjde”nin detaylarını CNN Türk’te katıldığı bir programda açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kadroya geçişte maaşların değişmeyeceğini söylerken, geçiş için sınav ve soruşturmadan geçen işçilerin alınacağını söyledi. Sarıeroğlu, 900 bin kişiyi ilgilendiren bir konu olduğunu ve kadrolaşmadan 450 bin kişinin devlet kurumlarında, ikinci aşamada ise 400 bin kişinin de belediyelerde ve il özel idarelerinde istihdam edileceğini söyledi. Bakan, mevsimlik işçiler için de bir düzenleme düşündüklerini ve 5 ay gibi olan çalışma sürelerinin 10 aya çıkarılacağını söyledi.

Maaşlar değişmeyecek

Bakan Sarıeroğlu, kadrolaşmada işçilerin maaşlarının değişmeyeceğini de belirterek, dalga geçer gibi kamuya geçişte ise, 52 günlük “hediye” ücret ekleneceğini söyledi. İşçilerin çalıştığı işyerinde aynı işi yapmaya devam edeceğini söyleyen Sarıeroğlu, emekli taşeron işçilerin ise, kadroya alınmayacağını söyledi. Bütçe görüşmelerinden sonra kararın Resmi Gazete’de yer alacağını söyleyen Bakan, başvuru sürecinde değerlendirmeler olacağını belirterek, sınav yapacaklarını ve “güvenlik soruşturması” yürüteceklerini söyledi.

Asgari ücreti es geçti!

Konuşmasında asgari ücretin ne kadar olacağı konusuna hiç değinmeyen Sarıeroğlu, komisyonun üçlü yapıldığını söyledi. DİSK, KESK gibi emek örgütlerini ise görmezden gelerek, “Sağ tarafımda Türk-İş sağ tarafımda TİSK vardı. Ortak çalışma kültürü olan bir komisyon, bir ifadede bulundum orada da. Asgari ücreti hiçbir zaman popülizm malzemesi yapmadık” dedi.

 

Erdoğan’dan taşeron itirafı

Yandaşlara peşkeş çekilen ihaleler ile birlikte taşeronluğu azaltmak yerine teşvik eden AKP politikaları sonucu, CHP verilerine göre 2 milyona ulaşan taşeronluk sistemi, yüzde 500 arttı. AKP’nin taşeron sistemini teşvik eden politikalarını görmezden gelen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’dan itiraf niteliğinde açıklama geldi. Yunanistan ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda konuşan Erdoğan, taşeron sistemi ile ilgili, “Ne yazık ki, taşeronlar âdeta komisyoncu görevi görmek suretiyle, arada belli bir kazancı götürmüştür” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR