Müslüman olmaya zorladılar

Post date:

Author:

Category:

Tabka’da yaşayan Halepli Ebdo Biro (62) adlı Süryani yurttaş, DAİŞ vahşetine maruz kalan binlerce insandan biri. Ebdo Biro, eşi Nadya Doma (50) ile birlikte 17 yıldır Tabka’da yaşıyor. DAİŞ, kentleri işgal ettikten sonra Müslüman olmayanları “kafir” olarak gördüğü için insanlık dışı uygulamalar ve işkencelere başvuruyordu. İslamiyet’i kabul etmeyenleri ölümle tehdit ediyordu.

Ebdo ve Nadya çifti, ibadetlerini Tabka’daki kilisede yerine getiriyordu. Ancak çeteler kenti işgal ettikten sonra kiliseyi yağmaladı; içinde bulunan bütün kutsal eşyaları, İncil de dahil her şeyi yaktı. Ebdo, çetelerin kendilerine İslam’ı zorla dayattıklarını, kabul etmeyenleri de ölümle tehdit ettiklerini söyledi: “Ben ve eşim çetelerin korkusundan dinimizi değiştirdik. Bize zorla namaz kıldırdılar.”

Ebdo Biro, kentin büyük çoğunluğunun Rojava savaşçıları tarafından kurtarılmasından duyduğu mutluluğu şu sözlerle dile getirdi: “Özgür olmanın verdiği mutluluğu anlatamayız. QSD savaşçıları bizi çetelerin karanlığından kurtardı. Onlara çok teşekkür ediyorum. Umuyorum ki Tabka, en kısa zamanda tamamen özgürleşir ve biz de kilisemizde ibadetimize devam ederiz.”

Medya Henan / Anha

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR