Musul’da ikinci aşama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Musul’u DAİŞ’ten kurtarma operasyonu yeni yıla sarkıyor. Birçok yerde DAİŞ’in direnmesi nedeniyle ağır ilerleyen operasyonda ikinci aşama başlatılırken, Irak Başbakanı Ebadi, operasyonun tamamlanması için en az 3 aya ihtiyaç duyulduğunu söyledi

Irak ve Federe Kürdistan için kritik önemde olan Musul kentini DAİŞ’ten kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığı ilan edildi.

KDP yayın organı Rûdaw’a konuşan Irak Anti-Terör Güçleri Komutanı Abdulvahab Sadi, 29 Aralık sabahı Musul’un doğu yakasında operasyonun ikinci aşamasını başlattıklarını söyledi. Iraklı güçler, operasyonun ikinci aşamasında kentin doğu yakasındaki bütün mahallelerde kontrolü sağlamayı hedefliyor. Kentin doğu yakasındaki Kuds, Karama ve Sanayi mahallerinde ilerleme kaydedildi.

Irak Ordusu’na bağlı Altın Kuvvetler Birliği Komutanı Tümgeneral Fazıl Berwari de, operasyonun ikinci aşaması kapsamında ilerleme kaydettiklerini söyledi. Anti-Terör güçleri komutanlarından Korgeneral Abdulgani Esedi ise Iraklı güçlerin kuzey ve güneydoğu cephelerinde saldırıya geçtiğini belirterek, “Kuds Mahallesi’ne girildi” dedi. Irak Başbakanı Haydar el Ebadi de, operasyonun tamamlanması için en az 3 aya daha ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Ciddi kayıplar oldu

Musul’u kurtarma harekatı, birçok devletin desteğiyle 17 Ekim’de başladı. ABD, ingiltere ve Fransa’nın öncülük ettiği koalisyon havadan, Irka ordusu, KDP ve YNK Pêşmergeleri, Türkiye’nin eğittiği Ninova Bekçileri, İran Devrim Muhafızları, İran’a bağlı milisler ve Irak’taki şii gruplara bağlı milisler ise karadan ABD seçimlerine az kala harekata başlamıştı. Harekat, hazırlıklar tamamlanmadan, Musul’un geleceği planlanmadan, ABD seçimlerine de rüzgar olsun diye ekimde başlatılmıştı. Ancak DAİŞ birçok alanda sıkı direnince harekat uzadı. Irak ittifak güçlerinin de DAİŞ’in de ağır kayıp verdiği raporları basına yansıyor.

Sivil kaçışı sürüyor

Birleşmiş Milletler’den (BM) yapılan açıklamaya göre, operasyonun başından bu yana Musul’da 50 bini çocuk 115 bin sivil yerlerinden oldu, 1 milyon sivil de insani yardım alamıyor. Musul’un El Kuds semtinden kaçtığını dile getiren bir mülteci kadın, “Sürekli üstümüze düşen havan toplarından kaçtık. Durum çok zor. Her şey çok pahalı, aç kalıyorduk. IŞİD’in bize ve çocuklarımıza karşı hiç merhameti yok” şeklinde konuştu.

MUSUL

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR