Müzakerelerin durdurulması AB’nin gündeminde

Post date:

Author:

Category:

Array

AB Dışişleri Bakanları’nın gelecek hafta yapacağı toplantının gündem maddeleri arasında Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulmasının da bulunduğu belirtildi. Alman Dışişleri Bakanı ise, müzakerelerin durdurulmasına karşı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları’nın 20- 29 Nisan’da Malta’da yapacakları toplantının ana gündem maddeleri arasında Türkiye ile 2005 yılından bu yana yürütülen müzakerelerinin durdurulmasının da bulunduğu belirtildi. Alman Die Welt gazetesinin üst düzey diplomatlara dayandırarak verdiği haberde, “AB Dışişleri Bakanları, konuyu önümüzdeki hafta (28-29 Nisan) Malta’da yapacakları toplantıda gündemlerine alacak ve AB Komisyonu’na, Ankara’nın müzakere kurallarını ihlal edip etmediğini ve bu doğrultuda görüşmelerin askıya alınıp alınmaması gerektiğini araştırmasını isteyecek” dediğini aktardı.

Diplomatik çevrelerde AB Komisyonu’nun “Türkiye’de insan hakları, özgürlük ve demokrasi ilkelerinin ciddi ve sürekli ihlal edildiği” için, 2005 yılında kabul edilen müzakere zaptının 5.maddesi uyarınca görüşmeleri belirli bir süreliğine durduracağı beklentileri hakim. 5.maddeye dayanarak müzakerelerin durdurulmasına 28 üye ülkenin tamamının değil, AB nüfusunun yüzde 65’ini temsil eden 16 üye devletin onay vermesinin yeterli olacağı belirtiliyor.

‘YENİDEN İZLEMEYE ALINMASINI BEKLİYORUM’

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hıristiyan Demokratlar (EPP) Grubu Başkanı Axel Fischer, Welt gazetesine yaptığı açıklama, Türkiye’nin yeniden izlemeye alınmasını beklediğini söyledi. Fischer, “Muhtemelen önümüzdeki hafta Salı günü (25 Nisan), Türkiye’deki insan hakları ve demokrasinin durumunun Avrupa Konseyi tarafından izlemeye alınmasını (monitoring) kararlaştıracağız. Ben, bu konuda Parlamenterler Meclisi’nde çoğunluk çıkacağını bekliyorum” dedi.

GABRİEL: SON VERİLMEMELİ

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ise, Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere son verilmesine karşı olduğunu söyledi. Gabriel, Türkiye ile diyaloğu sürdürmekten yana olduğunu vurguladı. “Yanlış kararlar” konusunda uyarıda bulunan Gabriel, Türkiye ile cezaevinde bulunan gazeteci Deniz Yücel’den AB ile ilişkilere, Suriye sorununa kadar farklı konularda diyaloğu sürdürmek gerektiğini belirtti.

1996-2004 yılları arasında izlenen Türkiye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin 2004 yılında aldığı kararla izlenen ülke statüsünden çıkartılmıştı. Bunun sonucunda ise, 2005 yılında üyelik görüşmeleri yeniden başlatılmıştı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR