NATO’dan Erdoğan’a destek yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın 2018 NATO zirvesinin İstanbul’da yapılması önerisinin reddedildiği öne sürüldü. NATO’dan bir kaynak, “NATO’nun Türkiye’nin iç politikasına destek verdiği izlenimini vermek istemiyoruz” dedi.

‘İTİBAR ATIRMAK İSTEMİYORUZ’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2018 NOTO zirvesinin İstanbul’da yapılması önerisi reddedildiği belirtildi. Alman gazetesi Die Welt’in NATO kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Erdoğan’ın NATO zirvesinde yaptığı davetin, aralarında Almanya, Fransa, Hollanda ve Danimarka’nın bulunduğu birçok NATO ülkesi tarafından reddedildiği öne sürüldü. NATO kaynakları “Türkiye’nin uluslararası alandaki itibarını artırmak ve NATO’nun Türkiye’nin iç politikasına destek verdiği izlenimini vermek istemiyoruz” dedi.

KONU 25 MAYIS’TA GÜNDEME GELDİ

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığı haberde, NATO içinde resmi bir karar alınmasa da zirve için önceden planlanan kentin esasında İstanbul olduğu ancak bu fikirden vazgeçildiği ifade edildi. Konunun ABD Başkanı Donald Trump’ın 25 Mayıs’ta ilk defa katıldığı Brüksel’deki NATO liderler zirvesinde de gündeme geldiği belirtildi.

BELÇİKA EV SAHİPLİĞİNE HAZIR

Zirvenin Türkiye’de yapılmasını istemeyen ülkeler, buluşma için Brüksel’i önerdi. NATO kaynakları, bu önerinin 18 Batı Avrupa ülkesi ve Kanada tarafından desteklendiğini aktardı. Habere göre, Belçika da 2018 yılındaki liderler zirvesine Brüksel’de ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu iletti.

Die Welt, 2018’in yaz aylarında yapılması planlanan zirve için nihai kararın Haziran ayında toplanacak NATO savunma bakanları toplantısında alınmasının beklendiğini yazdı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR