Obama’dan başkanlığa veda konuşması: Demokrasi için 3 tehdit

ABD Başkanı Barack Obama, görevini Donald Trump’a devretmesine günler kala yaptığı veda konuşmasında, demokrasi için ülkede üç teehdit olduğunu söyledi
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, görevini Donald Trump’a devretmesine günler kala veda konuşmasını yaptı. Chicago’da gerçekleşen veda konuşmasında onbinlerce kişiye seslenen Obama, göreve geldiği 8 yıl öncesine göre ABD’nin her yönüyle “daha iyi, daha güçlü” bir ülke olduğunu iddiasında bulundu. Obama veda konuşmasında eşi Michelle Obama ile kızları Malia ve Sasha’ya da fedakarlıkları için teşekkür etti.

‘Başkalarını dinlemeliyiz’

“Demokrasi onu ne zaman hafife alırsak o zaman tehdit altındadır” diyerek kendisinin demokrasiyi savunduğunu ileri süren Obama, ABD’lilere geçmişleri ne olursa olsun diğerlerinin bakış açısıyla olayları değerlendirmelerini ifade ederek, “Başkalarına dikkatimizi vermeli ve dinlemeliyiz” dedi.

‘Ülke demokrasi için 3 tehdit’

Ülkesindeki demokrasi için tehdit oluşturan üç konuya dikkat çeken Obama, “Irk toplumumuz karşısında halen etkili ve ayrıştırıcı bir güç” diye konuştu. Obama, ekonomik eşitsizlik, farklı ırklar arasındaki bölünme ve toplumun farklı katmanlarının kendi “baloncuklarına” çekilmesi, vurgusunu yaptı. Obama bu sözleriyle, “ortak gerçeklikleri temel almayan düşünceleri” esas aldığını söylediği, toplumdaki farklı grupların ayrışmasına işaret etti.

‘İktidarlar arası geçişi barışçıl kılmak Amrika’nın karakteri’

Ülkesi için göreve geldiği dönemden bile daha olumlu duygular içinde olduğunu söyleyen Obama, ABD gençliğine ithafen “adil ve kucaklayıcı bir Amerika’ya” inandığını söyledi. Obama konuşması sırasında ayrıca, iktidarlar arası geçişi barışçıl kılmanın Amerikan demokrasisinin karakterinde olduğunu ifade etti. Obama veda konuşması sırasında zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

EN SON EKLENENLER