ÖLDÜRÜP SEYRETTİLER

Post date:

Author:

Category:

Silopiya’da iki küçük çocuğun zırhlı araçla katledilmesinin ayrıntıları ortaya çıktıkça polisin nasıl bir pervasızlıkla hareket ettiği de anlaşılıyor. Anne Nesime Yıldırım, araçtan çıkan polislerin ‘bir şey yok’ diyerek betonu kaldırmaya bile yardım etmeden kaçtıklarını anlattı

Şirnex’in (Şırnak) Silopiya ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Mayıs gecesi devriye gezen polislerin kullandığı Akrep tipi zırhlı aracın evlerinden içeri girmesi sonucu Muhammet (7) ve Furkan Yıldırım (6) adlı çocuklarını yitiren anne Nesime Yıldırım, o gece yaşadıklarını anlattı. Panzerin ölümüne sebep olduğu 2 çocuğunun bulunduğu odanın bitişiğindeki odada 4 aylık bebeğini sallarken olayın meydana geldiğini anlatan anne Yıldırım, olayın şokunu atlatmış değil. “Allah’ın verdiği ‘bela’ güzeldir, zalimlerin değil” diyen anne Yıldırım, “3 çocuğum ile yan odadaydık. Aniden yüksek bir sesin gelmesiyle yerimden kalktım. Odaya yöneldiğimde bütün duvarın yıkıldığını ve çocuklarımın altında olduğunu gördüm. İnleme sesleri yükseliyordu. Betonu kaldırdığımda Muhammet’imi gördüm. Daha sonra Furkan’ı da komşularımız kaldırdı yerden” diye konuştu.

Silah doğrulttular

Olay yerinden kaçarak uzaklaşan polisleri gördüğünü kaydeden anne Yıldırım, “Polisler de oradaydı. Betonu kaldırmamda yardım etmediler. Sadece ‘Bir şey yok korkma’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok? Ciğerim yandı.5 ya da 6 polis araçta vardı ama bir kişiden bahsediyorlar” dedi. Hastaneye gittikten sonraki süreci de anlatan anne Yıldırım, “Çocuklarımı görmek istediğimi söyledim. Silahları bize doğrultarak, ‘Eğer bir şey yaparsanız silah kullanırız’ dediler. Hem çocuklarımız öldürüyorlar hem de silahlarını doğrultuyorlar. Vali de gelip ‘Kader’ diyor. Ben sağ olduğum sürece bunun peşini bırakmayacağım” dedi.

Polisler çay, kahve içiyordu

Yaşamını yitiren kardeşlerin babaannesi Ayşe Yıldırım, ölüme ve sonrasındaki açıklamalara tepki göstererek, şunları söyledi: “Bunu yapanların yanına kar kalmasın. Biz cenazelerimizi kaldırırken, evin yakınındaki polisler çay ve kahve içiyordu.” Ölen çocukların teyzesi Meryem Yıldırım ise, şunları dile getirdi: “Neden Kürt annelerinin çocuklarını öldürüyorlar? Çocuklarımız öldürüyorlar, evimizi yıkıp köylerimizi yakıyorlar. Çocuklarımız savaşa mı gitmişti? Her ikisi de yatıyordu.”

ŞIRNEX / dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR