Ömer Çelik’ten tutuklu gazeteciler ve milletvekilleri hakkında açıklama

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik. CNN TÜRK’te Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk oldu.

AB’NİN TAVRI İRRASYONEL

AB’nin, Türkiye’de gazetecilerin ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili yönelttiği eleştirilere yanıt veren Çelik, “Benim önüme mesela topyekün gazeteciler veya topyekün milletvekilleri diye bir şey geldiği zaman bunu da son derece irrasyonel buluyorum” diye konuştu. Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PKK’ya yakın bir yayın organı manşet atıyor, ‘Sadece doğuda askerleri ve polisleri öldürmek yetmiyor. Artık batıdaki turistik tesislere saldıralım.’ diye. Hiç kimse bana bunu gazete olarak önüme getiremez. Ya da biz gazeteci diye gördük. 15 Temmuz gecesi çıkıyor adam, gazeteci ve ‘Türk halkı darbeye karşı direnemez.’ diyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın yaşadığı duyulunca rengi atıyor adamın. Veya akademisyen diye getirilen birisi var. Darbeden bir ay önce röportajı var. Twitter’da ben de izledim. İşte diyor ki; ‘Ben keşke şu an doçent olacağıma albay olsaydım ülkeme daha çok hizmet ederdim’. ‘Ne demek istiyorsunuz?’ diyorlar. O da diyor ki; ‘Yakında anlarsınız’ gibisinden bir şey… Ya da milletvekili dediğiniz kategoriye bakalım biz. Bir milletvekili çıkıp da ‘DHKP-C terör örgütüne teşekkür ediyoruz, onlar bizi hep destekliyor.’ diyebilir mi? Bunu biz bir milletvekilinin ağzından duyduk. Ya da bir milletvekili ayaklanma çağrısı yapabilir mi?”

AB İLE İLİŞKİLER

Türkiye ve Avrupa arasındaki sorunlarla ilgili Çelik, “Dünyanın içinden geçmekte olduğu böyle yoğun bir türbülans döneminin içindeyiz” diye konuştu.

Çelik, “Burada özgün bir politika, kendi tarihsel tecrübenizden, kendi birikiminizden kaynaklanan özgün bir politika uyguladığınız zaman birtakım propagandalarla sonra o propagandaların siyasete dönüşmüş haliyle ve yer yer bahsettiğiniz şekilde birtakım kuşatmalarla karşı karşıya kalıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Türkiye hakkında yaşanan tartışmaların eskiye dayandığını ve “eksen kayması” adı altında çıktığını belirten Çelik, “Bugün gelinen noktada dünyanın ekseni kayıyor. Türkiye burada özgünlüğünü korudukça, kendi doğrularını söylemeye devam ettikçe de tabii bu tartışmalar yoğunlaşıyor.” dedi. Çelik,” Türkiye izole edilmiştir”, “Türkiye dünyada yalnızdır” psikolojisinin Türkiye’nin rakipleri tarafından dünyaya pompalanan bir psikoloji olduğunu savundu.

“TALEPLER TÜRKİYE’YE MÜDAHALE SEVİYESİNE GELİYOR”

Çelik, Türkiye’nin reform iradesinin sürdüğünü belirterek, “Bizden talep edilen şeyler Türkiye’nin kendi doğal seyrinde, kendi işlevini görmesine karşı bir müdahale düzeyine geliyor” diye konuştu.

Bakan Çelik, Türkiye’de devam eden bazı davalar hakkında yabancı ülkelerin yorum yapmasının gayri ahlaki bir yaklaşım olduğunu savunarak, “Hiçbir ülkenin hiçbir ülke hakkında bu şekilde konuşmasının zemini olmadığı bir düzeyde kurgulanan bir yaklaşım.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’ye yönelik eleştirilerini ekonomik çıkarlarına uygun şekilde ayarlayan birçok ülke bulunduğunu iddia eden Çelik, Türkiye’nin tüm bunlara rağmen birçok dostu olduğunu ve bu ülkelerle ortak alanlarda ilerleme sağlanması için çalışılmaya devam edildiğini söyledi.

Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından, AB’nin daha rasyonel davranması gerektiğini belirten Çelik, meselenin terörle mücadele yasasının değiştirilmesine getirilmesinin irrasyonel olduğunu anlattı.

Çelik, “Türkiye’nin bu şartlar altında terörle mücadelesini gevşetmesi gibi bir şey söz konusu olmaz” ifadesini kullanarak, Türkiye’nin terörle mücadelesinin sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın da güvenliği için önemli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin en çok basın hürriyeti, ifade hürriyeti, yargı ve temel haklar gibi konularda eleştirildiğini kaydeden Çelik, “Biz bu konuları konuşmaktan kaçmıyoruz ki. Biz konularla yüzleşmekten kaçınmıyoruz. O sebeple 23. ve 24. fasılları açalım diyoruz” dedi.

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR