Önlü: Topyekûn saldırıya topyekûn direniş

Post date:

Author:

Category:

Demokratik Siyaset Buluşmaları kapsamında Dersim’de düzenlenen toplantıda konuşan HDP Milletvekili Alican Önlü, ‘faşizme karşı’ bir araya gelme çağırısı yaparak, ‘topyekûn saldıran faşizme karşı topyekûn direniş’ gerektiğini söyledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Demokratik Siyaset Buluşmaları’nın ikincisi “Şimdi halk konuşuyor” sloganıyla Dersim’de gerçekleştirildi. Halk toplantısına HDP Milletvekili Alican Önlü, HDP eski milletvekilleri, HDP MYK üyeleri Ali Kenanoğlu ve Asiye Kolçak, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri, çok sayıda parti, kurum temsilcisi ve yüzlerce yurttaş katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan Asiye Kolçak, “Gücümüzü halktan aldığımız gibi rotamızı da halkımız belirleyecektir” dedi.

Ortak direniş vurgusu

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de, “topyekûn saldıran faşizme karşı topyekûn direnişin” gösterilmesi gerektiğini, bunun en uygun koşullarının Dersim’de olduğunu ifade etti. Dersim’de direniş geleneğinin hem tarihsel, hem toplumsal hem de kültürel açıdan müsait olduğunu söyleyen Önlü, “Sokakta, oturduğumuz yerde gündemsiz değil, ortak direniş geleneğini yayan bir hedefle halkın içerisinde olmak gerekiyor” değerlendirmesi yaptı.

‘Halklar HDP ile birleşmeli’

Son olarak konuşan HDP MYK üyesi Ali Kenanoğlu ise, bir Türkmen Alevisi olduğunu ve İstanbul’da aday olduğu HDP projesine inandıklarını söyledi. Kenanoğlu, Alevi mücadelesinin sadece Alevilerin yürütmesiyle aşılamayacağını, bunun için HDP ile tüm halkların proje kapsamında birleşmesi gerektiğini dile getirdi. Kenanoğlu, “Sistemin gözünü esas korkutan HDP’li eşbaşkanların ‘Bu seçimde barajı geçeceğiz, ikinci seçimde ana muhalefet partisi, 3’ncü seçimde ise iktidar olacağız’ söylemidir. Bu söylemin ütopya değil, gerçek olduğunu anlamasının ardından saldırıda bulundular” dedi.

DERSİM

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR