Orman yangını kenti kül etti

Post date:

Author:

Category:

Array

Şili’de birkaç haftadır devam eden orman yangınları bir kenti tümüyle kül etti. Maula bölgesinin 7 yerleşim yerinden en büyüğü olan Santa Olga kentinde aralarında okullar, kreşler, mağazalar ve postane binasınında olduğu binden fazla bina kül oldu. Yanan kentin kalıntıları arasından daha sonra bir ceset çıkarılırken 2 kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Constitucion Belediye Başkanı Carlos Valenzuela “Santa Olga’da yaşananları kimse hayal bile edemez. Burada yaşadığımız tam bir cehennemi andırıyor. Son depremden sonra yaralarımızı sarmaya başlamıştık. Ancak bu yangın her şeyi berbat etti” dedi.

The Guardian gazetesine konuşan Orca isimli sivil toplum örgütü lideri Francisco Henriquez ise yaşanan felaket ile ilgili ‘’Yıllardır yaşadığımız en kötü felaket. Daha önce yaşadığımız felaketlerden daha da beter olduğunu düşünüyorum. Bu deprem ya da sel felaketinden çok daha kötü. Hiç durmayan, sürekli ilerleyen bir şey” diye konuştu. Şili’de son haftalarda bitki örtüsünün kurumasına yol açan çok yüksek hava sıcaklıkları 90’dan fazla orman yangının hızla yayılmasına neden oldu. 5 binden fazla itfaiye ve askeri personel söndürme çalışmalarına katılıyor. Rusya tonlarca su alabilen süper tanker uçağını yangınların söndürülmesinde kullanılmak üzere Şili’ye gönderdi.

238 bin hektar orman yandı

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan etmesine neden olan orman yangınları 238 bin hektar ormanın kül olmasına, 4 bin insanın tahliye edilmesine, onlarca çiftliğin tahrip olmasına neden oldu. Yangınlarda aralarında dört yangın söndürme personelinin de olduğu yedi kişi yaşamını yitirdi.

SANTA OLGA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR