ÖSO bayramlaşmaya giden Arapları silah altına, Kürtleri ise cezaevine gönderdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Ramazan Bayramı dolayısıyla Kilis’in Öncü Pınar Sınır Kapısı’ndan Ezaz’a geçen Arap ve Türkmen erkekleri savaştırılmak üzere alıkoyduğunu, Kürt kökenlilerin ise tutuklanarak cezaevine gönderildiği iddia edildi.

Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı gurupların hâkimiyet sürdüğü Ezaz’a bayramlaşma için Kilis Öncü Pınar Sınır kapısından geçiş yapan birçok kişinin akıbetine ulaşılmıyor. Kapısında yaklaşık 5 kilometreyi bulan sığınmacı kuyruğu dolayısıyla güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılırken, araç ve siviller tek tek aramalardan geçiriliyor. Sınır kapısına gitmek için ilk arama noktasından geçen sığınmacılar, ikinci bir arama noktasında kadın ve çocukların özel bir aramadan geçiriliyor. Sığınmacıların bavul ve el çantaları didik didik aranıyor.

KÜRTLER TUTUKLANIYOR

Türkiye, Rojava bölgesine olan sınır kapılarını kapalı tuttuğu için Efrîn, Kobanê, Girê Spî, Qamışlo ve Minbic bölgelerine gitmek için risk alıp Öncü Pınar Sınır Kapısı’nı kullan birçok sığınmacının can güvenliği tehlikeye giriyor. Ramazan Bayramı’nı ülkelerindeki aileleri ve akrabaları ile geçirmek için sınırı geçen ve Efrin bölgesine geçmek isteyen sığınmacıların, TSK destekli Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) bağlı radikal guruplar tarafından alıkonulup tutuklandıkları, isimleri öğrenilemeyen 2 gencin Efrin’e geçmek isterken bu guruplar tarafından tutuklanarak cezaevine konulduğu belirtildi.

ARAPLAR VE TÜRKMENLER SAVAŞA

ÖSO guruplarının hakimiyet kurduğu Ezaz, Cerablus, Bab ve Çobanbey’e geçmek isteyen sığınmacılara da farklı davranılıyor. Sınırın öbür tarafına geçmek isteyen sığınmacılardan alıkonulan Arap ve Türkmen kökenli erkeklerin silah altına alındığı ve savaşmaya zorlandığı kaydedildi.

YA SAVAŞ YA İŞKENCE

Sınır hattında ticaretle uğraşan Kilisli bir yurttaş, bayram vesilesi ile akrabaları ile görüşmek isteyen 2 sığınmacının ÖSO’ya bağlı güçler tarafından tutuklanarak cezaevine atıldığını söyledi. Sınır kapısını geçtikten sonra bölgede bulunan her muhalif gurubun kendi kuralları ile hareket ettiğini, dolayısıyla can güvenliklerinin olmadığını belirten yurttaş, sınırı geçen Arap ve Türkmen olan 4 erkek vatandaşın ise söz konusu guruplar tarafından savaştırılmak üzere zorla alıkonulduklarını ifade etti. Savaşmayı kabul etmeyenlerin ise şiddete maruz kaldıklarını ifade eden tanık, yaşlılara geri dönüş izni verilirken, genç olanların rehin alındığını paylaştı.

KÜRTLERİN DÖNMESİNE ENGEL

Telefonla ulaştığımız Y.K. isimli sığınmacı, Öncü Pınar Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptıktan sonra Mimbic’e doğru gittiğini, yolda radikal gurupların arama noktaları kurduğunu ve bu noktalarda genç erkelerin alıkonulduğunu, Kürt olanların ise tutuklandığını söyledi. Arama noktasından geçerken 14 yaşındaki oğlunun Kürtçe konuştuğu için silahlı guruplar tarafından şiddete maruz kaldığını aktaran Y.K, sınır kapısında bekleyen Kürt olan mülteciler bu olayı duyduktan sonra sınırı geçmediklerini dile getirdi. Y.K., aldıkları duyumlara göre Rojava bölgesinden geri dönmek isteyen mültecilerin ise Türkiye’ye geçişlerine izin verilmeyeceğini ifade etti.

Erdoğan Alayumat/ Hacı Yusuf Topaloğlu- dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR