Özgür Gündem yazarı basın özgürlüğünü savundu

Özgür Gündem gazetesi editörü ve yazarı Mehmet Ali Çelebi, yazdığı ‘Harita denemesi’ başlıklı yazısından dolayı mahkemeye ifade verdi. Duruşma 15 Aralık’a ertelendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi yazarı ve editörü Mehmet Ali Çelebi, yazdığı “Harita denemesi” başlıklı yazısından dolayı hakkında açılan dava kapsamında İstanbul Çağlayan’da bulunan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ifade verdi. Çelebi, savunmasında yazının konusunun Suriye olduğunu, Suriye ordusunun Qamişlo kentine yaptığı saldırıyı analiz ettiğini söyledi. Ortadoğu’yu etkileyen Suriye’de olanlara dair tespitlere yer verdiğini kaydeden Çelebi, basın ve ifade özgürlüğünün bunu gerektirdiğini vurguladı.

Basın özgürse demokrasinin gelişebileceğini ifade eden Çelebi’nin savunmasından bazı bölümler şöyle:

“Farklı bakış açılarının özgürce yer aldığı basın eleştirilere tahammülün yerleşmesini, empati kurulmasını, ayrıcalıklar yerine eşitliğin gelişimini sağlar. Aksi halde demokratik kültür ve özgürlükler tahrip olur. Eşitlikçi gelecek ile bugün arasında ciddi uçurumlar oluşur, demokrasi gelişim kaydetmez ve kök salmaz. Cezalandırıcı bakış açısı ve cezalandırıcı hükümleri değiştirmeyen ülkelerin demokratik kültür karnesi giderek kötüleşir, bu da toplumsal vicdanda kan kaybına neden olur. Dünyanın neresinde olursa yazılı, görsel veya işitsel basın siyaset ve bürokrasi odaklı yayın yaparsa, eleştirel olmazsa güvenirliğini, saygınlığını, itibarını yitirir”

Mahkeme heyetinin, karar verilirse hükmün geri bırakılmasını isteyip istemediğini sorması üzerine de Çelebi, hükmün geri bırakılmasını istemediğini kaydetti. Duruşma 15 Aralık’a ertelendi.

İSTANBUL / DİHA

EN SON EKLENENLER