Özgür Müftüoğlu öğrencileri tarafından uğurlandı

Post date:

Author:

Category:

KHK ile ihraç edilen Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu öğrencileri tarafından uğurlandı. Müftüoğlu, “Eğer yüksekten korkuyorsanız pilot olamazsınız. O zaman egemenlere karşı direnmekten korkuyorsanız, akademisyen olamazsınız. Eğer olduysanız bu işin gereğini yapacaksınız” diye konuştu.

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Müftüoğlu, öğrencileri ve meslektaşları tarafından üniversitenin Göztepe Kampüsü’nden uğurlandı.
Uğurlama törenine, emek örgütleri de katıldı.

Müftüoğlu, öğrencileri ile kampüsteki “son dersini” yaptıktan sonra, öğrencilerinin eşliğinde Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden çıkarak, kendisini karşılamaya gelen ihraç edilen diğer akademisyenler ve emek örgütleri temsilcilerinin bulunduğu üniversitenin ana kapısına alkışlar ile yürüdü.

‘BARIŞ AKADEMİSYENLERİNİN DERDİ TOPLUM OLMUŞTUR’

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nün ana kapısında düzenlenen açıklamada, kendisini karşılayan akademisyenlerin ve emek örgütü temsilcilerinin konuşmalarının ardından söz alan Müftüoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Üniversiteleri bir grup elittin ya da egemenlerin kendilerini yeniden ürettikleri bir yer değil, toplumun geniş kesimlerinin çıkarlarını savunan, toplumun daha iyiye gitmesinin, refah içerisinde yaşamasının bilimini yapmak için uğraştık. Bütün derdimiz bu oldu. Aslında bu yüzden hedef olduk. Hatta şunu söyleyebilirim, barış imzacısı olan bütün arkadaşlarımız, belki farklı fikirlerde olabiliriz, her konuda aynı fikirde olmayabiliriz; ama şurası çok nettir ki kendileri kariyerist değillerdir. Kendileri para için bir şey yapmazlar. Yaptıkları her şeyi toplum için yapmışlardır. Hepsinin kendi alanlarında dertleri toplum olmuştur. Zaten aksi olsaydı böyle bir metine imza atmazlardı. Kendilerini burada riske atmazlardı. Durum bunu gerektiriyor. Eğer bilim yapacaksanız egemenlere karşı durmanız gerekiyor. Eğer yüksekten korkuyorsanız pilot olamazsınız. O zaman egemenlere karşı direnmekten korkuyorsanız, akademisyen olamazsınız. Eğer olduysanız bu işin gereğini yapacaksınız.”

Müftüoğlu, konuşmasının ardından, öğrencileri ile vedalaşarak üniversiteden ayrıldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR