Paris Elbistan Halkevi’nde panel

Geçtiğimiz  günlerde  PPEHE nin ” Paris Elbistan Halkevi “Festivali çerçevesinde birinci gününde Panel Düzenlendi…  Moderatörlügünü Mustafa Bünül’ün yaptığı panelistlerin konukları HDP Milletvekili Mahmut Toğrul,  gazeteci yazar Şükrü Yıldız ve müzisyen Cemo Doğan’dı…

Paris’te yapılan panelde söz alan milletvekilli  Mahmut Toğrul Rojava’daki kazanımı sindiremeyenler var dedi. İktidarı eleştiren Toğrul, “Kürtler, Aleviler, Ermeniler nasıl yaşamak istiyorsa bırakın öyle yaşasınlar” dedi.

Türkiye Cumhuriyet’inin tekçi zihniyetini eleştiren Mahmut Toğrul, “hep tek siyaseti yapıyor, tek bayrak, tek millet, tek dil… Yine bu çerçevede Şehitlikleri, cemevi, camii bombaladılar. Kadın gerilla cesedi çırılçıplak sergilendi… O yüzden de bizlere teslimiyet dayatmak istiyorlar, biz de teslim  olmayacağız.  Seyit Rıza idama gideceği zaman ben sizin hillelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu. Sizin’de önünüzde diz çökmedim oda size ders olsun… Biz diz çökmeyeceğiz…” dedi.

Amerikanlı yazar John Steinberk’in Gazap Üzümleri Romanında “düşman size saldırıyorsa bilin ki yenilgisindendir….” sözlerini de hatırlatan Toğrul, AKP ve mevcut sisteme göndermeler yaptı.

Müzisyen ve programcı Cemo Doğan ise “Çocuklarımızın kendi dillerini unuttu” dedi. Maraş Afşin’in kurtarılmış bölge olduğunu zamanında ama şimdi sistemin o bölgeleri erittiğini, artık tek bir devrimcinin o bölgelerde olmadığını, varlığını sürdüremediğini ifade etti.

13441523_287527928258429_1363443712_o

Gazeteci yazar Şükrü Yıldız da konuşmasına Kürtçe ile başladı. 12 Eylül’ü hatırlatan Yıldız, “12 Eylülü yapan general darbeyi Kızılbaş, Komünist, Kürt için yaptık demişti. Bugün Maraş’ta kendi Kürt kimliğine sahip çıkmaması Türk İslam sentezinden kaynaklı” dedi.

Şükrü Yıldız, günümüzde yaşanan savaşı ve Kerbela’yı hatırlatarak,  “Kerbela’dan su vermeyen zihniyet ‘le, Cizre’de bodrumda Hewal bir damla su diyenlere su vermeyen zihniyet aynı zihniyet ‘tir…” dedi.

Panel Cemo Dogan’ın müzik, deyiş dinletisiyle son buldu.

alevinet.com

 

EN SON EKLENENLER