Paylan’a 3 birleşime katılmama cezası verildi; HDP’liler genel kurulu terk etti

HDP’li Grup Paylan’ın ‘başkanlık tasarısı’ görüşmeleri sırasında kullandığı ‘soykırım’ ifadelerinden dolayı 3 birleşime katılmama cezası verildi. HDP’li milletvekilleri karar sonrası genel kurul salonunu terk etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın, Anayasa adı altında Meclis Genel Kurulu’nda yapılan ‘başkanlık tasarısı’ görüşmesinde yaptığı konuşmada “soykırım” ifadesini kullanması Meclis’te tansiyonu yükseltirken, AKP, CHP ve MHP’nin ortaklığıyla Paylan’a bu ifadesinden dolayı ceza verildi. Birleşime uzun bir ara verilirken, aranın ardından tüm partilerin temsilcileri konu üzerine söz aldı.

CHP ve AKP’den yalanlama!

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bir soykırım yapıldığı iddiasını kabul etmek mümkün değildir. Meclis’te de siyaset ayrı bir şey ama hiçbir Meclis’in kürsüsünde o millete soykırım yaptı iddiası kabul edilemez. Soykırım iddialarını şiddetle reddediyoruz” ifadelerini kullandı. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı ise, Paylan’ın “provakatif” bir dil kullandığını savunarak, “Bu soykırım iddiası yalandır” diye savunma yaptı.

‘Hakikatı aramak’

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuşma yaptığı sırada sürekli sözleri kesildi ve CHP, MHP ve AKP’den sataşmalar oldu. Tüm sataşmalara rağmen Önder, özetle şunları dile getirdi: “Tarihimiz birçok acı dolu olayla dolu. Bu topraklar kanlı boğazlaşmaların tarihidir. Bununla gerçek manada yüzleşmek yani hakikati aramak gerçek neyse onun ortaya çıkmasını sağlamak gerekir. Bu sadece bizimle sınırlı değil dünya halkları da bu yaraların karşılıklı sarılması için bulabildiği en sağaltıcı yöntem budur.

‘Serbestçe ifade edilmeli’

Bizim ülkemizde bir millet soykırım yapma meselesine tepki gösteriyor. Halklar birbirine soykırım yapmazlar. Dönemin muktedirleri, egemenleri o günün koşullarında adı neyse böyle bir halklar boğazlaşmasını buna teşvik ederler. Kimisi düşmez, kimisi daha fazla oyuna gelir. Hakikati aramak buna uygun ortamları sağlamak gerekir. Bunun yolu onu konuşturmamak değil; bu acıların yeniden yaşanmamasını istiyorsak, konuşturmamak değil ifadelerini kabul edilemez dahi olsa serbestçe ifade etmesini sağlamaktır.”

Önder’in konuşması bir kez daha kesildi

Önder’in konuşması devam ederken de sataşmalar devam etti. Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ise Önder’in konuşmasını bir kez daha bölerek, “Paylan’ın ‘soykırım’ kelimesinin hakaret içeren geçici olarak çıkartılmasını gerektiren bir ifade” olduğunu savundu. Aydın, ardından Paylan’ın için oylamaya giderek, Paylan’ın 3 birleşim çıkartılmasını teklif etti. Paylan’ın yerine savunma yapmak isteyen Önder’in de Meclis kürsüsünde, ”Bu kavram değişik soru ve araştırma önergelerde, kürsüde birçok kez konuşmalar olmuştur. Onun için burada bir savunma yapmayacağım fakat Sayın Elitaş diyor ki” dediği sırada Aydın, “savunma yapmayacaksınız” diyerek, Önder’in konuşmasını kesti.

AKP, MHP ve CHP oyları

Aydın, bu sırada hemen oylama yaparak, Paylan’a üç birleşim çıkarma cezası ve “soykırım” ifadesinin Meclis tutanaklarından çıkarılmasını önerdi. Öneri, AKP, MHP ve CHP’nin oylarıyla kabul edildi.

HDP Genel Kurulu terk etti

HDP görüşmelerinin devam ettiği Meclis Genel Kurulu’nu terk etti. HDP’nin bu kararı İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın “soykırım” kelimesini kullanmasının ardından “3 birleşimden çıkarma” cezası sonrasında alındı. HDP’li milletvekilleri karar sonrası genel kurul salonundan ayrıldı. HDP’lilerin bu kararı sonrası değişiklik görüşmeleri Meclis’in üçüncü büyük partisi olmadan sürdürüldü.

ANKARA

EN SON EKLENENLER