Pentagon: Rakka’da Kürtlerle birlikteyiz, Türkiye’yle bir anlaşma yok

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

DAİŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik-Ortak Görev Gücü Sözcüsü Albay John. L. Dorrian, Rakka operasyona Kürtlerin kesin olarak katılacağını, Türkiye’nin olası rolünün de görüşülmekte olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı’nda (Pentagon) düzenlenen basın toplantısına video konferans yöntemi ile katılan Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik-Ortak Görev Gücü Sözcüsü Albay John. L. Dorrian, “Rakka operasyonunda Kürtlerin varlığını öngörüyor musunuz, şu aşamada Türklerin bu kampanyaya bir katılımı söz konusu mu?” sorusuna verdiği yanıtta, “Rakka’nın kurtarılmasında Kürtlerin katılıp katılmayacağı konusunda, evet belli bir düzeyde katılmalarını öngörüyoruz. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile ve Suriye Arap Koalisyonu birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Rakka operasyonuna katılan güçlerin yüzde 75’i Suriyeli Araplar. Bu da bölgenin demografik yapısının bir yansıması. Ayrıca bunun içinde Kürtler, Hıristiyanlar ve başkaları da var” dedi.

‘TÜRKİYE İLE BİR ANLAŞMAYA VARMIŞ DEĞİLİZ’

Dorrian, sorunun “Türkler de bir rol oynamak istiyorlar, kaç asker katılabilir” diye yenilenmesi üzerine “Türkiye’nin oynayacağı rol konusunda, haftalardır hatta aylardır açıklıkla söyledik, Kuzey Suriye’de IŞİD’i yenmek için Türklerin bir rol oynamasına açığız. Bu rolün ne olacağı, olup olmayacağı konusunda henüz bir anlaşmaya varmış değiliz. Ama askeri ve diplomatik kanallardan Türkiye ile her gün görüşüyoruz. Bu çalışmaların sonunda durum belli olacak” dedi.

‘ROJ PEŞMERGELERİ OPERASYONA DAHİL DEĞİL’

Dorria, başka bir soru üzerine KDP ve Türkiye tarafından eğitilen ve adına “Rojava Peşmergeleri” denilen grubun Kuzey Suriye başta olmak üzere Rakka’da yürütülen operasyonlara dahil etmeyi düşünmediklerini söyledi.

‘DAİŞ İÇ ÇATIŞMA YAŞIYOR’

Irak güvenlik güçlerinin Musul’un batısında DAİŞ’e karşı ilerlemeyi sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Belirten Dorrian, Musul’un batısında DAİŞ’in yabancı savaşçıları ile yerel savaşçıları arasındaki gerilimin birbirini vurmaya kadar vardığını belirtti. Dorrian, “Ebubekir el-Bağdadi bazı yabancı savaşçılara biraz daha fazla yetki vermişti, çünkü bulundukları yerlerden ayrılma şanslarının olmadığını biliyor. Ayrıldıklarında da aranıp bulunacaklarını biliyor. Bu da düşman içerisinde bir gerginlik kaynağı oluşturuyor ki bu da bizim işimize geliyor. Çünkü bu tür olayların ortaya çıkması düşmana ivme kaybettiriyor. Bazı durumlarda birbirlerine girdiklerini görüyoruz. Örneğin bazı yabancı savaşçı komutanların, Iraklı savaşçıları artık savaşmak istemiyorlar gerekçesi ile öldürdüğünü gördük” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR