Polis Sur’daki yazılamaları sildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Yıkım tehdidi altındaki Sur’da kalmakta direnen mahallelilerin tepkilerini ortaya koymak için duvarlara yazdığı yazılar, polisler tarafından üzeri boyanarak silindi. Tepki gösteren mahalleliler ise, “Yazıları duvarlardan silebilirler ama gönlümüzden asla silemezler” dedi.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesi Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında yüzlerce ev yıkım tehdidiyle karşı karşıya iken, aileler ise günlerdir elektrik ve suların kesilmesine rağmen evlerini terk etmiyor. Mahallede yaşayan halk, ranta ve evlerinin yıkımına karşı tepkilerini yıkık duvarlara yazdıkları yazılamalarla da ortaya koymuştu. Sur’un dar ve uzun sokaklarına, yıkık duvarlara işlenen yazılar, bayramdan bir gün önce polisler tarafından gri boyalarla silindi. Yazıların silinmesine tepki gösteren yurttaşlar, “Yazıları duvarlardan silebilirler ama gönlümüzden asla silemezler” dedi.

Duvarlara yazılan “Toledoya Hayır”, “Sur’da isyan vakti”, “Sur’u yıktırmayacağız”, “Evimizi yıktırmayacağız”, “Sur sevdadır”, “Diren Sur”, “Oruç geldi su yok nerede Müslümanlık”, “Evimizi vermiyoruz” yazılamaları görenlerin dikkatini çekiyordu. “Sur aşktır” yazılaması içinde bulunan “A” ve “K” harflerini silmemesi dikkat çekti.

‘SUR GÖNLÜMÜZDEDİR’

Sur’a dair hiçbir şeye tahammül edilmediğini dile getiren Lalebey Mahallesi sakini Özlem Duran (40) polislerin bayramdan bir gün önce mahalleye geldiğini ve yazıları bir bir sildiğini söyledi. Duran, “Yazıları silseler ne olacak, Sur gönlümüzdedir. Biz evimizi istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz. Bize eziyet etmesinler artık. Çocukları toplayıp azarladılar, ‘Niye bunları yazıyorsunuz’ diye. Bu yazılar yazılmış ne olmuş. Evimizi alıyorlar ama acı kalıyor. Biz de yeter artık diyoruz” dedi.

Bir başka yurttaş da “Sur’daki yazılar yaşananları anlatıyordu. Dikkat çekti. Herkes gelip fotoğrafladı. Ama yetkililer buna tahammül etmediler. Gece TOMA ve çok sayıda yüzleri maskeli polis gelip duvardaki yazıları tek tek sildi. Yazılarımızdan bile korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR