PSAKD : İyi çoçuklar yine iş başında

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Malatya Cemal Gürsel mahallesinde 13 Alevi evininin kapısını işaretlenmesine ilişkin PSAKD Genel Merkezi açıklama yayınladı. Yayınlanan açıklamada olayın takipçisi olunacağı belirtilirken, “İyi çoçuklar yine iş başında” denildi.

PSAKD’nin açıklaması şöyle:

Maraş Katliamında katledilen canlarımızı anma hazırlıkları yaptığımız şu günlerde,Malatya’da Alevi canlarımızın yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel mahallesinde, dün gece evlerimiz kırmızı çarpı işareti ile işaretlenmiştir.Maraş katliamı öncesinde kullanılan bu işaretin evlerimizin kapısında görmek bizleri şaşırtmamıştır.Biz Aleviler, bu işaretleri ilk kez görmüyoruz, daha önce Erzincan’da,Antep’te ve Adıyaman’da da gördük.Yaşadıklarımıza artık Şaşırmıyoruz!

Adıyaman’da kapı işaretlenmeleri sonrası dönemin iç işleri bakanının dedikleri hala zihnimizdedir.Dönemin bakanı ’Kapı işaretlemelerini çocuklar yapmış..’ diyerek olayı sıradanlaştırmıış, ardından kamera kayıtları silinerek failler korunmuştu.Evet, yaşadığımız evlerin kapıları işaretleniyor, ölüm tehditleri alıyoruz ve her türlü baskının yanında üzerimizde katliam provaları yapılmaya devam ediliyor.Ama bilinmelidir ki Korkmuyoruz!

Malatyada ki Cemal Gürsel mahallesinde 13 evin kapısını işaretleyenler,tıpkı daha önce olduğu gibi yine bulunmayacak, cezalandırılmayacak ve bu işaretleme ilk olmadıgı gibi son da olmayacak.Çünkü bu çocuklar bizim bildiğimiz gibi sokakta oyun oynayan masum çocuklar değil, dindar ve kindar çocuklardır. Bu işaretleti o çocuklar, güvendikleri yerlerden icazet alarak gerçekleştirilmektedir.

Bu cocuklar, egemenlerin dediği gibi şekilde ‘öfkeli çocuklar’ ise biliyoruz ki onlar için zaten hukuk ve yasa yolları işlemeyecektir, tıp kı Suruç, Ankara Tren Garı katliamlarında olduğu gibi..

Ne yazık ki ülkemizde çok kültürlülük,ileri demokrasi,kardeşçe bir yaşam,adalet artık sözlüklerde bulunabilecek kelimeler ve cümleler haline gelmiştir.Toplumsal muhalefetin özneleri ise khk ve ohal ile baskı altına alınma,tutuklanma,işten atılma ve açlığa, ölüme terk ediliyor.Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Aleviler olarak bizler bunu kemiklerimize kadar hissetmekteyiz.Bizler için oluşan bu gerginlik ortamından egemenler ve yöneticiler birincil elden sorumludur.
Malatya’da yapılan ve Alevilerin inancını hedef alan bu provakasyon niteliğindeki saldırı, geçmişte yaşanan saldırıların,katliamların sonrasında ülke yöneticilerinin, siyasi sorumluluların anti-demokratik tavırlarının sonucudur.

Bu tarz saldırılara karşı yapılacak tek bir çözüm yolu vardır, o da Alevi toplumunun, yerellerdeki demokrasi güçlerinin yaşam alanlarına yapılacak saldırılara karşı Hünkar Hacı Bektaş-i Veli’nin dediği gibi ‘Bir olalım,İri olalım,Diri olalım.!’ sözüyle hareket ederek, faşist ve gerici saldırılara karşı omuz omuza olmasıdır.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Şubeleri olarak Malatya’da yapılan bu saldırıyı gerçekleştirenlerin yakasını bırakmayacağız.

Alevi toplumuna yönelik bu tarz saldırılar son bulana, saldırganlar,arkalarındaki karanlık güçler ve siyasi destekçileri açığa çıkana kadar bu yaşananların takipçisi olacağız.

Tüm canlılarımıza saygıyla duyururuz..

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR