PYD Moskova Temsilcisi Eli: Rusya bizi rejime mecbur etmek istiyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Efrîn’e yönelik saldırı girişiminde bulunan Türkiye, bu konudaki pazarlıkları Astana görüşmelerine taşırdı. Rusya’nın tutumunu değerlendiren PYD Moskova temsilcisi Abd Sallah Eli, “Rusya Türkiye’yi saldırtarak bizi Rejime mecbur etmek istiyor” dedi.

Suriye savaşının başladığı günden beri sahada bulunan bölgesel ve uluslararası güçler yeniden güç tanzim etmeye ve pozisyonlarını güçlendirmeye çalışıyor. Türkiye’nin üzerinden zemin bulmaya çalıştığı silahlı güçler sahada yenilince, doğrudan müdahil olmaya başladı. Rusya’nın oluruyla önce Cerablus üzerinden Suriye’ye giren ve beli bir bölgeyi denetime alan Türkiye, Rakka operasyonunda DAİŞ’in yenilme ihtimali ortaya çıkınca bu kez yönünü Kürt topraklarına çevirdi.

EFRÎN DİPLOMASİSİ SÜRÜYOR

Savaşın başladığı günden bu yana toplumsal ve siyasal örgütlenmesi ile dikkat çeken, askeri olarak varlığını güçlendiren Efrîn Kantonunun hedef seçilmesi, Suriye’deki savaş ve çatışma riskini derinleştiriyor. Efrîn’e saldırı hazırlığı aynı zamanda gözleri bölgesel ve uluslararası güçlere çevirdi. Bu konuda Türkiye, zemin bulabilmek için uluslararası düzeyde, Efrîn diplomasisi yürütüyor. Yapılan görüşmeler şimdiye kadar Türkiye’nin istediği sonuçları vermese de, özellikle Rusya ile “Al İdlib’i ver Efrîn’i” üzerinden pazarlık yaptığı biliniyor.

RUSYA’NIN İKİRCİKLİ TUTUMU

Rusya ise, daha önce uçağını düşüren ve büyükelçisinin öldürüldüğü Türkiye karşı güven sorunu yaşamasına rağmen batıya bloğuna karşı Efrîn’e yönelik olası bir saldırıya karşı ikircikli bir tutum sergiliyor. Kürtlerle beli düzeyde ilişkilerini sürdüren Rusya, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un dile getirdiği “Efrîn’den çekil, saldırıya engel olma” yönündeki taleplerini de müzakere etmeye devam ediyor.

EFRÎN PAZARLIĞI ASTANA’YA TAŞINDI

Ayrıca, Efrîn’e yönelik saldırının Türkiye tarafından gündeme alındığı bir dönemde İran, Rusya ve Türkiye’nin garantörlüğünde gerçekleştirilen 5’inci Astana görüşmeleri sürdürülüyor. Astana görüşmelerindeki konu başlıklarından birinin de Efrîn saldırısı olduğuna ilişkin bilgiler var. Türkiye özellikle Rusya, İran ve Suriye’yi bu konuda ikna etmeye çalışıyor. Suriye rejimi ile yakın bir çizgide olan Türkiye’nin taleplerinin bu görüşmelerde nasıl karşılık bulacağı ise meçhul.

‘TÜRKİYE’Yİ SALDIRTARAK MECBUR ETMEK İSTİYORLAR’

Kritik bir noktaya gelen Rusya’nın tutumuna ilişkin PYD’nin Moskova Temsilcisi Abd Sallah Eli dihaber’e bilgi verdi. Rusya ile sürekli görüşme halinde olduklarını ve hemen her gün bir araya geldiklerini vurgulayan Eli, bugün de önemli bir görüşme gerçekleştireceklerini söyledi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentive gibi isimler ile de görüştükleri bilgisini veren Eli, Rusya’nın Efrîn saldırısına ilişkin tutumunun, “net” olmadığını kaydetti. Söz düzeyinde Rusya’nın “Biz yabancı güçlerin Suriye’ye saldırı ve müdahalesine karşıyız” dediklerini ancak pratikte, Suriye rejimini önceleyen bir politika izlediklerini dile getiren Eli, “Sanırım Türkiye’nin saldırılarının önünü açıp bizi bir şeylere mecbur etmeye çalışıyorlar. Gördüğüm kadarıyla asıl meseleleri Suriye Rejimini Kürt bölgelerine geçirmektir, Kürt bölgelerinde rejimi etkin hale getirmektir” dedi.

RUSYA: SAVAŞAN GRUPLAR TÜRKİYE’YE BAĞLI!

Ayrıca Rusya’nın verdiği kimi sözlerin de gerçekleşmediğinin altını çizen Eli, “Geçmişte Türkiye Cerablus’a girmek istediğinde bize ‘Türkiye sadece 8 kilometre içeri girecek’ dediler. Ancak Türkiye’nin 45 kilometre ilerlemesinin önünü açtılar” diye belirtti. Ayrıca, Rusya’nın Türkiye’ye karşı “tavizkar” tutumunu da, “Suriye’de savaşan güçlerin tamamı Türkiye’ye bağlı, biz ancak onları Türkiye üzerinden durdurabiliriz” sözleriyle gerekçelendirdiğini belirten Eli, “Şimdi çatışmasızlık bölgelerinden bahsediyorlar. Ancak bizim bölgelerimizde çatışma yok” diye konuştu.

BİZİ REJİME MECBUR BIRAKMAK İSTİYORLAR

Suriye rejiminin “kendi bölgelerine zarar veremeyecek” durumda olduğu için, “Türkiye’nin önünün açılmak istendiğini” vurgulayan Eli, şöyle dedi: “Bizde onları uyarıyoruz. Aslında onlar sahadaki gerçekleri en az bizim kadar iyi biliyorlar. Yine bizi rejime mecbur etmek istiyorlar.”

KÜLTÜREL ÖZERKLİK GERİ BİR TALEPTİR

Rusya’nın Astana’daki görüşmelerde Suriye anayasasına ilişkin yürüttüğü tartışmalarda, “Kürtlere kültürel özerklik” önerdiğini ancak bunun kendileri için kabul edilemeyecek bir öneri olmadığını belirten Eli, şöyle devam etti: “Verdiğimiz onca bedelden, ulaştığımız bu seviyeden sonra biz Kuzey Suriye Federasyonundan ve Demokratik bir Suriye yapılanmasından geri adım atmayız.”

RUSYA ÇELİRSE BİLECEĞİZ Kİ…

AKP Hükümetinin Sözcüsü Kurtulmuş’un, “Rusya Efrin’den çekilmeye sıcak bakıyor” sözlerini de değerlendiren Eli, sahada bu yönlü kimi hareketlenmeler gözlemlediklerini belirterek, “Rusya böyle bir şeye girişirse, anlayacağız ki, Türkiye doğrudan onlar bizim üzerimize salıyor” vurgusu yaptı.

‘TARİH KOBANÊ DİRENİŞİNE TANIKTIR’

Eli, gelinen aşamada Kürtlerin kendi öz güçlerine güvendiklerinin altını çizerek, Efrîn’in de kendisini savunacak durumda olduğunu söyledi. Eli, sözlerini şöyle tamamladı: “Kürtler ve Efrîn’deki halklar sonuna kadar kendilerini koruyacaktır. Efrîn’e yönelik olası bir saldırıda Kobanê’den çok daha büyük bir direniş gerçekleşecektir. Tarih bizim Kobanê’de ne yaptığımıza tanıktır.”

Kenan Kırkaya – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR