Rakka artık özgür!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

“Büyük Savaş” adıyla 135 gündür yürütülen operasyon kapsamında Rakka tamamen DAİŞ’ten kurtarıldı. Kent merkezinde tur atan QSD’liler bayraklar astı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) “Büyük Savaş” adıyla sürdürdüğü Rakka’yı özgürleştirme hamlesi kapsamında kent bugün itibariyle tümüyle DAİŞ’ten temizlendi. 135 gündür süren “Büyük Savaş” operasyonları sonucu Rakka’nın tamamı QSD güçlerinin denetimine geçti.
DOĞU-BATI BİRLEŞTİ 
En son stratejik konumdaki Futbol Sahası, El Neim Meydanı ve Harun Reşid Parkı’nın DAİŞ’ten kurtarılmasıyla kenttin tamamına hakim olan QSD güçlerinin doğu ve batı cephesi birleşti.
DAİŞ’in “Ölüm Meydanı” olarak adlandırdığı El Neim Meydanı çevresinde operasyonun bütün komutanları toplandı. Aralarında Rojda Felat, Clara Rakka, Cihan Şêx Ehmed ve Xelil Lokman’ın bulunduğu yüzlerce savaşçı, kent merkezinde bir araya gelerek, 3 stratejik nokta çevresinde tur attı.
BAYRAK ASTILAR 
Önce futbol sahasına YPG/YPJ bayrakları asan savaşçılar, daha sonra El Neim Meydanı’na yürüdü. “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana YPG” sloganlarını atan savaşçılar, meydana YPJ, YPG ve QSD bayrakları astı.
MEYDANDA TUR ATTILAR 
El Neim Meydanı etrafını temizleyen savaşçılar, daha sonra tank, panzer ve zırhlı araçalarla meydanın etrafında tur attı.
Operasyonun komutanlarından Cihan Şêx Ehmed ve Rojda Felat, meydanı gösterek Rakka’yı özgürleştirdiklerini söyledi.
KADINLARIN BAŞARISI 
Özelllikle YPJ’li savaşçıların çabasıyla operasyonun başarıya ulaştığın söyleyen kadın komutanlardan Rojda Felat, onları şahsında bütün savaşçıları kutladı.
QSD’nin Rakka’nın tümden kurtarıldığına dair resmi açıklamayı yapması bekleniyor.
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR