Rakka’da Japon savaşçı: Bu devrim ulus sorununu çözdü

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Rakka operasyonuna katılan enternasyonalist savaşçılardan Reşid Japonya, “Arap, Kürt, Türkmen ve Çerkeslerin yanı sıra dışardan gelen onlarca farklı etnik ve inanç grubuna sahip insanlar birlikte savaşıyor. Ortak devrim için ortak savaş yürütülüyor. Bu devrim, ulus sorununu çözen bir devrimdir” dedi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Rakka’nın özgürleştirilmesine dönük “Büyük Savaş” adıyla başlattığı operasyon 7’nci gününde devam ediyor. Operasyonda Romani Mahallesi’nin de DAİŞ’ten alınmasıyla özgürleştirilen mahalle sayısı 3’e çıktı. Çatışmalar her geçen gün şiddetlenirken, QSD’ye bağlı uzman ekipler kurtarılan mahallelerde mayınları bir bir imha ediyor. Rakka operasyonunda yer alan enternasyonalist savaşçı Reşid Japonya, ortak bir devrim için ortak bir savaşın yürütülmesi gerektiğini söyledi.

DEVRİMİ YAŞAMAK İÇİN…

Yaklaşık 5 ay önce Rojava’ya geldiğini, annesinin Koreli babasının ise Japon olduğunu söyleyen 18 yaşındaki enternasyonalist savaşçı, devrim yaşamını tecrübe etmek için geldiğini ifade etti. Bugüne kadar devrimleri hep teorik olarak bildiğini, pratikte de yaşamak için geldiğini, yaşananların “hakikat devrimi” olduğunu dile getiren Japonya, devrimin “fikir ve eylemselliği olan bir devrim” olduğunu kaydetti.

ORTAK DEVRİM İÇİN ORTAK SAVAŞ

Ortak bir devrim için ortak bir savaşın yürütülmesi gerektiğini dile getiren Japonya, “Buna örnek vermek gerekirse Araplar, Kürtler, Türkmenler ve Çerkeslerin yanı sıra dışardan gelen onlarca farklı etnik ve inanç grubuna sahip olan insanlar birlikte savaşıyor. Savaştığımız zaman da aramızda herhangi bir ulus sorunu yoktur. Bu devrim, ulus sorununu çözen bir devrimdir. Onun için herkes onun yolunu tutuyor” dedi. Japonya, egemenlerin çıkarını pratiğinde somutlaştıran DAİŞ’e vurdukları darbe ile insanlığın değerlerini yücelttiklerini ifade etti.

YAŞANANLAR TARİHİ

Emperyal sistem içinde insanların neredeyse nefes alamadığına işaret eden Japonya, o insanlardan birinin de kendisi olduğunu, bu durumdan ancak devrim ve akabinde oluşan yeni sistem ile kurtulabileceğini, bu sebeple yaşadıklarının tarihi bir önemde olduğunu söyledi. Japonya, aldıkları şehirlerde DAİŞ sonrası yaşamın ortak ve federe bir sisteme kavuşacağını belirterek, şunları ifade etti: “Buradaki toplumcu düşünce, batılı toplumlar için de iyi bir örnektir. Bütün dünya toplumları için yararlı ve olumlu bir gelişmedir. Onların bunu bu temelde ele almaları gerekiyor. Bu sistem sadece Ortadoğu halkları için değildir. Dünyanın bütün sistemlerine katkı sunabilir.”

‘RAKKA’YI ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ’

DAİŞ’i başkentinde yok etmenin mutluluğunu yaşadığını aktaran Japonya, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şimdi mahalle mahalle onların merkezini alıyoruz. Zulmün başkenti olan Rakka’yı özgür kılacağız. Uzun yıllar insanlara yapmadıkları işkence kalmadı. Onu bitirmeye geldik. Halkımızın bize yönelik olan umutlarını boşa çıkarmayacağız.”

Nazım Daştan – dihaber

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR