Referandum toplum için bir sınav

‘Tek adam’ yasasına karşı farklı siyasi partilerde görev alan siyasetçiler referandumda ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı. Eski Çalışma Bakanı Ziya Halis, ‘padişahlık yaratılıyor’ derken, AKP’nin eski kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır da, referandumun değerler sınavı olduğunu söyledi

Bütün yetkilerin tek kişiye verilmek istendiği 18 maddelik Anayasa değişikliği öncesi referandumda “hayır” cephesi büyüyor. Farklı partilerin çeşitli kademelerde yer almış siyasetçiler, bütün yetkilerin tek kişiye bırakılmak istendiği referandumda neden “hayır” dediklerini anlattı.

‘Padişah yaratılıyor’

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ziya Halis, referanduma gidilen sürecin antidemokratik bir şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Toplumla paylaşılmadan, toplum mutabakatı alınmadan sadece iki partinin bir araya gelerek hazırladığı bir anayasa. Bu bakımdan meşrutiyeti olmayan bir anayasa olacak” dedi. Anayasa değişiklik teklifinin referandumdan geçmesi durumunda tam bir “padişah” yaratılacağını vurgulayan Halis, “Bu büyük bir kaostur. O zaman da Türkiye bugünkünden daha da huzursuz, daha da kamplaşmış bir süreç yaşayacaktır. Doğru olan bu Anayasa referandumunda halkımızın ‘hayır’ oyu vermesidir” diye konuştu.

‘Toplumsal barışa tehdit’

AKP kurucularından eski milletvekili ve Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır ise Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinerek, “Biz insan haklarını iyi yönetmiyoruz. Bu haklar ne hükümetin lütfudur, ne parlamentonun lütfudur ne de yargı kararları ile ortadan kaldırılacak işlerdir. Eğer böyle olursa toplumsal barış bozulur” dedi. Referandumun Türkiye toplumu için bir sınav olduğunu dile getiren Yalçınbayır, “Bir değerler bütününün sınavıdır, katılımcılığın, çoğulculuğun, kuvvetler ayrılığının, hoşgörünün, özgürlüklerin sınavıdır. Bu sınav iki dudak arasından dökülmeyecek bir toplumun sınavıdır. İki dudak arasında son dakika sürpriz önerilerle Anayasa yapılmaz” dedi.

OHAL’de referandum yapılamaz

CHP eski Genel Başkanı ve 40’ıncı hükümetin Turizm ve Tanıtma Bakanı Altan Öymen de, her gün gözaltıların, tutuklamaların, işten atılmaların ve kayyum atamalarının olduğu bir süreçte sağlıklı bir referandumun yapılmasının söz konusu olamayacağını belirtti. Öymen, “OHAL imkânları meydanda. İdareye öyle haklar veriliyor ki her türlü toplantıyı önlemek, sokağa çıkma yasakları… OHAL rejimlerinde yapılıyor bunlar. Bu şartlar altında seçim yapılması güç” diye konuştu.

Demokratik kalmak için…

HDP’ye yönelik tutuklama operasyonlarına da değinen Öymen, “10’dan fazla HDP’li milletvekili tutuklu. Meclis’in üçüncü büyük partisinin yöneticilerinin büyük bir kısmı tutuklanmış vaziyette. Bu durumun değişmesi lazım. Düzelmesi, değişmesi gereken o kadar çok şey var ki saymakla bitmez” dedi. “Bugün Türk demokrasisi, demokratik ülkelerde görülmemiş şartlar altında” diyen Öymen, “Türkiye’nin demokratik olmaya devam etmesi için bu durumdan kurtulması şart” dedi.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER