Referandumdan ‘hayır’ çıktı, başbakan istifa etti

Post date:

Author:

Category:

Array

İtalya’da hükümetin yetkilerini artıracak referandumdan yüzde 60 ile ‘hayır’ oyu çıktı. Başbakan Matteo Renzi, istifa edeceğini açıkladı

İtalya’da yasaların daha hızlı çıkması için hükümetin yetkilerini artıracak Anayasa referandumu yapıldı. Sandığa gitme oranının yüzde 65 olduğu referandumdan, yaklaşık yüzde 60 ile “hayır” oyu çıktı. İlk sonuçların ardından Başbakanlık sarayı Chigi’de basın toplantısı düzenleyen İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “Hayır cephesi kazandı. İtalyan halkı, açık ve net şekilde konuştu. Bu net bir yenilgidir. Bu yenilgi benim. Sorumluluğu üstleniyorum” dedi. Renzi, bugün öğleden sonra bakanlar kurulu toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’ya istifasını sunacağını söyledi.

Euro değer kaybetti

Referandumda “hayır” çıkması piyasaları da etkiledi. Euro, dolar karşısında yüzde 1’den fazla değer kaybetti. İlk planda Asya piyasaları açık olduğu için yüzde 1’lik düşüşün Avrupa piyasalarının açılmasıyla hızlanması bekleniyor.

Anayasa değişikliği parlamentonun alt kanadına daha fazla yetki verilmesini öngörüyor, buna karşın senatonun yetkilerini azaltıyordu. Renzi anayasanın 139 maddesinden 46’sını değiştirmek istiyordu. Renzi yeni reform paketiyle yasama sürecinde yaşanan tıkanıklıkların aşılacağını savunuyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR