Roboskili ailelerden Gülmen ve Özakça’ya destek

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Adalet arayışlarının 281’inci haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, KHK ile mesleklerinden ihraç edilen eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın 72 gündür sürdürdüğü açlık grevi eylemine dikkat çekti.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, katliamın 281’inci haftasında da bir araya gelerek açıklamada bulundu. Kaybettikleri yakınlarının mezarları başında bir araya gelen aileler, katledilenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Aileler adına açıklamayı yapan, KHK ile kapatılan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, KHK ile mesleklerinden ihraç edilen eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sürdürdüğü açlık grevi eylemini desteklediklerini ifade etti. Encü, “Çocuklarımız ve kardeşlerimiz için 281 haftadır yürüttüğümüz adalet mücadelesini görmezden gelen iktidar bugün işlerini geri alabilmek için tüm yönüyle haklı bir talep dile getirmek üzere bedenlerini ve ruhlarını açlığa yatıranların eylemlerini de görmezden geliyor. Yandaş medya eliyle çarpıtılıyor. Vicdanlara seslenen bu onurlu eylemi destekliyor ve bu taleplerin yükseltilmesinde taraf olduğumuzu bildiriyoruz” dedi.

Encu, devletin bütün kademelerinden geri dönmüş ve yargı safhası skandal düzeyde hataları barındıran Roboski davasının Türkiye Devleti’nin utancı olarak hafızalarda yer edindiğini ifade etti. Çocuklarının katillerini koruyup gizlenmesi yetmiyormuş gibi bir de yeni katliamların önünün açıldığını belirten Encu, “Bu topraklara barışı çözümü getirmek yerine savaş, kan ve gözyaşı ile neyi çözdünüz bu güne kadar?” diye sordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR