Roboskililerin adalet arayışında 279’uncu hafta: Biz acımızla, failler utançla anılacak

Post date:

Author:

Category:

Adalet arayışlarının 279’uncu haftasında bir araya gelen Roboskili Aileler, Dersim katliamının 80’inci yıldönümüne değinerek: “Bizler acımızla, failler ise utançla anılacaklar” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, katliamın 279’uncu haftasında bir araya geldi. Kaybettikleri yakınlarının mezarında bir araya gelen aileler, katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdı. Katliamda yaşamını yitiren Şerafettin Encu’nun kardeşi Zilan Encu, aileler adına açıklamada bulundu.

‘BİZLER ACIMIZLA, FAİLLER UTANÇLA ANILACAK’

34 kişinin mezarları başında haftalardır döktükleri gözyaşının hiç kurumadığını belirten Encu, mücadelelerinden asla geri adım atmayacaklarını dile getirdi. Dersim katliamının 80’inci yıldönümüne de değinen Encu, “Roboski’de olduğu gibi üzerlerine bombalar yağdırılarak katledilen Dersim halkını unutmadık. Bizler nasıl acımızla anılıyorsak, katliamın sorumluluları da sonsuza kadar utanç ile anılacaktır” dedi.

‘DÜZEN DEĞİŞMEDİKÇE ADALET HAKLIDAN YANA OLMAYACAK’

Çocukların katledildiği ve faillerin korunduğu bir ülkede insan haklarından söz edilemeyeceğini ifade eden Encu, şunları aktardı: “Bugün yargı, siyasilerin talimatları ile hareket etmekte. Bu düzen değişmediği sürece adalet haklıdan ve mağdurdan yana değil daima güçlüden yana olacak. Bizler bu düzene rağmen mücadele etmeye devam edeceğiz.”

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR