Rojeva Medya Gazetesi yayın hayatına başladı

Post date:

Author:

Category:

Amed’de bir grup gazeteci tarafından hazırlanan Rojeva Medya Gazetesi Kürtçe yayın hayatına başladı

Amed’de bir grup gazeteci tarafından hazırlanan Rojeva Medya Gazetesi, Kürtçe olarak yayın hayatına bugün “Xezeba Firatê mezin dibe (Fırat’ın Gazabı büyüyor)” manşeti ile başladı. Gazetenin editör yazısında gazetenin yayın hayatına başlama nedeni “Okurlar, Kürtçe haber, yorum ve yazılardan nasipsiz kalmasın” sözleriyle ifade edildi.

Gazetenin editör yazısının devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu tarihi günlerde yeni bir gazete ile karşınızdayız. Bugün Kürdistan’ın dört parçasında Kürt halkı tarihi bir direnişle tarihi yeniden yazıyor. Bir taraftan Kürtlere demokratik siyaset yolu kapatılıp Kürt siyasetçiler zindana atılırken; diğer taraftan da çatışmalar giderek şiddetlenmekte.

“Böyle bir ortamda basın üzerindeki baskılar da giderek artmakta. Gazeteler kapatılıyor, basın kurumlar bir bir susturuluyor ve zindanlara atılan gazeteciler, mahkemeler karşısında düşünce ve ifade özgürlüğünü savunuyor.

“Bizler de Rojeva Medya Gazetesi olarak; Kürdistan ve Ortadoğu’daki gelişmeleri, anadilimiz Kürtçe ile okurlarımıza ulaştırmayı hedefledik. Anadilimizle sizlere merhaba dediğimiz için heyecanlıyız. Okurlarımızın da bizlerle omuz omuza vereceğini ümit ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR