Rusya: NATO’ya yanıt veririz

Post date:

Author:

Category:

NATO, Balkanlara ve Karadeniz kıyısına iyice yerleşmek isterken Rusya rest çekti. Yapılan açıklamada Rusya üzerinde baskı oluşturacak kararların kabul edilmeyeceği, yanıt verileceği kaydedildi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Dairesi Başkanı Andrey Kelin, NATO’nun Karadeniz’de askeri grup oluşturması halinde Moskova’nın buna yanıt vereceğini söyledi.Rusya Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşbirliği Dairesi Başkanı Andrey Kelin, Sputnik’e verdiği röportajda, “NATO’nun Rusya sınırları yakınındaki askeri altyapısını geliştirmeye devam etmesi halinde, Moskova gereken yanıtı verecek” dedi. ABD’nin 45. başkanı olarak seçilen Donald Trump’ın göreve başladıktan sonra NATO politikasında çok fazla değişiklik olmayacağı tahmininde bulunan Kelin, şunları söyledi: “ABD’de yeni başkanın göreve geleceğini göz önünde bulundursak dahi, NATO’nun Doğu Avrupa ve Karadeniz’deki varlığını güçlendirmeye yönelik, Rusya üzerinde baskı oluşturacak kararların uygulanmayacağını düşünmek için bir gerekçe yok.” Kelin ayrıca, NATO bürokrasisinin bu kararların kağıt üzerinde kalmasına müsaade etmeyeceğini de belirtti. Daha önce Ukrayna ve Romanya, Karadeniz’e NATO grubu yerleştirilmesini teklif etmişti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kiev ve Bükreş’in yaptığı teklifi ‘provokasyon’ olarak nitelendirmişti.

NATO’nun kritik kararı

NATO, Rusya’nın ititrazlarına rağmen Ukrayna ve Gürcistan ile sıkı ilişkiler kurmuş, üyelik pazarlıklarına oturmuştu. NATO liderleri ayrıca, 2016 ortasında bir dönem Sovyet Bloğu’nda yer alan Baltık ülkelerine ve Polonya’ya askeri birlikler konuşlandırılması konusunda anlaşmaya varmışlardı. 28 üyeden oluşan NATO, 3-4 bin askerden oluşan 4 tabur askeri doğu üyelerini muhtemel Rusya tehdidine karşı korumak için Avrupa’nın kuzeydoğusuna konuşlandırma kararı aldı.

MOSKOVA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR