Sabancı Holding konsolide satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artırdı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Sabancı Holding’in konsolide ana ortaklık net karı ise 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artarak 881 milyon lira olarak gerçekleşti.

“Başarılı işlere imza attık”

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “90 yılı aşkın geçmişimizden aldığımız deneyimle bütün hızımızla çalışmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz dönüşümün verdiği güç ve değerli insan kaynağımızla birlikte; iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz.  2017 yılının ilk dokuz ayında özellikle Sanayi, Sigorta ve Enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık. Finansal tabloların ötesinde dinamik ve dengeli bir portföy oluşturmak üzere bir dönüşüm içerisindeyiz. Bizim yola çıkış noktamız, gelişen insan profili ve gelişen global rekabet koşulları karşısında ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda gereken öncü adımları atmaktır. Bu görüş ve vizyon ile Sabancı Topluluğu’nu yeniden kurguluyoruz.”
Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, Akbank’ın müşterilerinin sürekli yanında olan bir bankacılık anlayışına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız desteği geçtiğimiz yılsonuna kıyasla yüzde 12 büyüterek kredilerimizi 195 milyarı nakdi olmak üzere toplam 245 milyar lira seviyesine çıkardık.  Yılın ilk dokuz ayında aktiflerimizi yüzde 7.1 oranında büyüterek 315 milyar liranın üzerine çıkardık. 

“Ayrıştırma sürecini başarıyla tamamladık”

Enerji Grubu faaliyetlerine de değinen Mehmet Göçmen şöyle dedi: “Enerjisa’yı, birbirinden farklı dinamikleri olan iş kollarında, piyasa ve müşteri odaklı olarak, aynı zamanda daha yalın ve etkin bir şekilde yönetmek amacıyla başlattığımız iş kolu bazında ayrıştırma sürecini başarıyla tamamladık. Enerjide bu yeni dönemde dağıtım ve satış işlerimizi ‘Enerjisa Enerji’, elektrik üretim, ticaret ve doğal gaz faaliyetlerimizi ise ‘Enerjisa Üretim’ şirketi ile yöneteceğiz.

“Enerjisa Enerji, Ağustos 2016’dan bu yana toplamda 1.2 milyar lira tahvil ihracı yaparak Türkiye’deki finans dışı ihraçların dörtte birini gerçekleştirmiş oldu. Bu yılın ilk dokuz aylık döneminde 1.1 milyar liradağıtım yatırımı ile geçen yılın aynı dönemine göre dağıtım yatırımlarımızı yaklaşık yüzde 50 arttırdık. Dijitalleşmeyi 9 milyon müşterimize en iyi çözümleri sunabilmek için en önemli önceliklerimizden biri olarak belirledik. Perakende alanında, tarife ve maliyet dengesinin oldukça bozulduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu dengenin daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir noktaya gelmesinin büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu çerçevede, maliyetleri yansıtan ve tüketimde enerji verimini öne çıkaran adımların hızlandırılması çok önemli olacaktır.

“3600 MW büyüklüğünde, dengeli ve yüksek verimli üretim portföyü ile Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticisi Enerjisa Üretim, bu yılın üçüncü çeyreğinde iki MW Bandırma ve yedi MW Karabük güneş santrallerini işletmeye alarak, portföyünün güneş enerjisi ile desteklenmesi yönünde ilk adımlarını atmış oldu.”

Sanayi Grubunun ilk dokuz aylık performansına da değinen Göçmen Brisa ile Bridgestone Corporation ile ortaklığının 30. yılını kutlamaya hazırlandıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Yenilikçi ürün geliştirmeye odaklanan İzmit’teki AR-GE Merkezi’miz ve Aksaray’da yüksek bir teknoloji üzerinde yükselen ikinci fabrikamız ile birlikte Brisa’yı bu topraklarda daha da büyütüyoruz.
“Kordsa şirketimizle de lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme pazarının teknoloji lideriyiz.  2017 yılının ilk dokuz ayında finansal başarısının yanı sıra Continental ile birlikte geliştirdiği sürdürülebilir formül ile lastik sektörüne damgasını vuran bir yeniliğe imza attık.

“Sabancı Holding olarak çimento sektöründe yıllık 14 milyon/ton üretimimizle Türkiye’nin lideri konumundayız. Çimsa şirketimizle son beş yılda yaptığımız 350 milyon dolar tutarındaki yatırımlarımız ile bugün dünyanın 65’ten fazla ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz.. Akçansa şirketimizle de AR-GE ve inovasyon; bizim temel önceliklerimiz arasında yer alıyor. Amacımız, verimlilik odaklı yatırımlarla müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün ve hizmetler üretmek ve bunları uygun maliyetlerle sunmaktır.”

2017 yılının ilk dokuz aylık döneminin Sabancı Holding perakende şirketleri için oldukça başarılı geçtiğini de belirten Göçmen, “Teknosa olarak çoklu kanal stratejisine ciddi yatırımlar yaparak müşterilerimize kesintisiz alışveriş deneyimi sunmaya odaklanıyoruz. Carrefoursa şirketimizle de Türkiye gıda perakende sektörünün önemli bir oyuncusuyuz. Ülke geneline yayılmış 630 mağazamızla dijitalleşmeyi de en iyi şekilde kullanarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı amaç edindik.”

“Sektör liderliğimizi devam ettiriyoruz”

Göçmen, AvivaSA ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) son 10 yılda toplam fon büyüklüğümüzü 12 katına çıkarttıklarını belirterek, “2015’te yakaladığımız fon büyüklüğünde sektör liderliğimizi devam ettiriyoruz. AvivaSA ile 10 yıllık yolculuğumuzda, müşteri sayımızda beş kat artış gerçekleştirdik. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre ilk dokuz ayda özsermaye karlılığımızı yüzde 30 seviyesine taşıdık. Geleceği, ‘sadakat’ ve ‘dijitalleşme’ olguları belirleyecek.

“Aksigorta şirketimiz ise ilk dokuz ayda yakaladığı başarılı finansal performansı sayesinde, yüzde 24 seviyesinde güçlü bir özsermaye karlılığı elde etti. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre Aksigorta net karı, geçen sene aynı döneme göre yüzde 82 artış göstererek 99 milyon lira olarak gerçekleşti. Böylece Sabancı Holding Sigorta Grubu’nun 2017’nin ilk dokuz ayında (UFRS bazlı) net karı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 77 artmış oldu.” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR