Şahin Öner’i öldüren polis 4 yıl sonra hakim karşısına çıkacak

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Diyarbakır’da 2013 yılında 15 Şubat protestosu sırasında 19 yaşındaki Şahin Öner’i ezerek öldüren zırhlı polis aracı sürücüsü S.K., 4 yıl sonra hakim karşısına çıkacak.

Diyarbakır’da 10 Şubat 2013 tarihinde merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat protestosu sırasında Şahin Öner’i ezerek öldüren zırhlı aracın sürücüsü polis S.K.’nin yargılanmasına 29 Haziran’da Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak. Öner’in ölümünden 4 yıl sonra hakim karşısına çıkacak ve davanın tek sanığı olan S.K., “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Olay sırasında ve davanın soruşturma sürecinde skandal sayılabilecek birçok gelişme yaşandı. Öner’in yaşamını yitirmesi ardından dönemin Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olaya ilişkin basına “Gösterici el yapımı düzeneklerle hazırlanmış bombayı, polis aracına attığı esnada elinde patlayarak öldü” açıklaması yaptı. Ancak OHAL KHK’siyle kapatılan Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yayınlanan haberde, Öner’in cenazesinin vücut bütünlüğünün bozulmadığı ve cenazede ezilme izleri olduğu ortaya çıktı. ATK’nin olayla ilgili hazırladığı raporda ise, Öner’in “Zırhlı aracın çarpması ve sürüklenmesi sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.

TAKİPSİZLİK KARARI AYM’YE TAŞINDI

Polis, ağır yaralı Öner’i hastaneye götürmek yerine kimlik tespiti için Şehitlik Polis Merkezi’ne götürmüş, ardından da ambulansla hastaneye götürdüğü sırada Öner yolda yaşamını yitirdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında şüpheli olması gereken polislerin tanık olarak ifadesi alındı. Hiçbir polisin tutuklanmadığı soruşturmada savcılık, Öner’i hastaneye götürmek yerine karakola götüren diğer zırhlı aracın sürücüsü polis R.Ü. hakkında ise “sehven” soruşturma açıldığını ve suç oluşturabilecek bir eylemin olmadığını ileri sürerek, takipsizlik kararı verdi. Bunun üzerine Öner Ailesi’nin avukatları aracılığı ile takipsizlik kararının kaldırılarak çocuklarını karakola götüren polisler hakkında da soruşturma açılması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne yaptığı itiraz ise ret edildi. Ailenin avukatları, kararı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıdı.

AİLENİN AVUKATI: KASTEN ÖLDÜRME SUÇUNDAN YARGILANMALI

Öner’i ezerek öldüren zırhlı araç sürücüsü S.K. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıl 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşması Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada, Öner’e çarparak metrelerce sürükleyen zırhlı araç sürücüsü sanık S.K.’nin gerekli dikkat ve özeni göstermediği ve Öner’e “Taksirli bir şekilde çarparak ölümüne sebebiyet verdiği” belirtiliyor.

Öner Ailesi avukatı ve İHD Diyarbakır Şube Hukuk Komisyonu üyesi Abdullah Zeytun, polis S.K.’nin “Taksirle ölüme neden olma” suçundan yargılanmasına itiraz etti. Zeytun, olay sırasında savunmasız olan Öner’in ölümüne neden olan polislerin “Öldürmek kastı” ile hareket ettiğini belirterek, Öner’i ağır yaralı bir şekilde olay yerinde bekleten ve acilen hastaneye götürmek yerine polis merkezine götüren polislerin “Kasten öldürme” suçundan yargılanması gerektiğini vurguladı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR