‘Sahte bir gün’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KHK’ler ile binlerce eğitim emekçisini ihraç hükümet 24 Kasım Öğretmenler Günü’nünde kutlama şovu yaptı. İnraç edilen öğretmenlerden Eğitim-Sen üyesi Cemil Özen, ‘Sahte bir gün. İktidar kutlama yapacağına öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirsin’ dedi

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanırken, eğitimde giderek artan sorunlar ve eğitimcilerin sıkıntıları ile maruz kaldıkları zorluklar görmezden geliniyor. 12 Eylül Askeri darbesinin başmimarı Kenan Evren tarafından, 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak ilan edildi. Bir taraftan 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırılırken, diğer taraftan da 1402 sayılı kanunla birçok bilim insanı üniversitelerden atıldı. Yine aynı dönemde Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kuruldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile de, hükümet çıkardığı 28 adet Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) 113 bin 440 kamu çalışanı mesleklerinden ihraç ederken, bunlardan yüzde 36’sı, yani 41 bin 5’i ise, eğitim emekçileri oldu. Yine ihraç edilenlerin içerisinde bin 594 Eğitim-Sen üyesi öğretmen bulunuyordu.

Kutlayacağına hakları iyileştirsin

Adana’da ihraç edilen 47 öğretmenden biri olan Eğitim-Sen üyesi Cemil Özen, KHK’lerle ihraç edilmelerinin temel nedeninin eğitimcilerin örgütlülüğünü dağıtmak ve örgütlü mücadele etme bilincini sekteye uğratmak olduğunu söyledi. “24 Kasım Öğretmenler Günü 12 Eylül darbecileri tarafından öğretmenlere yönelik hak kayıplarının itibarsızlaştırılmasının ve baskının üstünü örtmek için kullandıkları sahte bir gündür” diye konuşan Özen, siyasi iktidarın öğretmenler gününü kutlayacağı yerde, öğretmenlerle ilgili özlük hakları iyileştirmesi gerektiğini vurguladı. Mücadeleden ve öğrencilerinden kopmadığını vurgulayan Özen, hükümetin öğrencileri ve öğretmenleri umursamadığını belirtti. Özen, ihraçların bayram arifesinde gelmesini de manidar bulduğunu kaydetti.

Başaramadılar

Öğretmen Münir Korkmaz ise, “Siyasi iktidar darbeyi fırsat bilerek kendine muhalif olan herkesi tasfiye etmek için elinden geleni yapıyor” dedi. İktidarın hedefinin Eğitim-Sen’i etkisizleştirmek olduğunun altını çizen Korkmaz, “Ama bunu başaramadılar. Eğitim-Sen dimdik ayakta ve hiçbir taviz vermeden mücadelesine devam ediyor” diye konuştu. “Bu ihraç bizim sendikal faaliyetlerimizi olumsuz yönden etkilemedi” diyen Korkmaz, “Birçok şubede arkadaşlarımız yönetimlerde görev aldılar. Sonuç olarak bizi bir şekilde teslim almaya çalıştılar ama başaramadılar. Çünkü biz haklıyız ve kazanacağımıza inanıyoruz. Her zaman başımız dik, veremeyecek hiçbir hesabımız yok” dedi. Korkmaz, “Biz her ne kadar da 12 Eylül cuntasının dayatması olan 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü olarak kabul etmiyoruz” dedi.

MA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR