‘Saldırılar boşa çıkarılacak’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Amed merkezli HDP ve DBP’li kürt siyasetçilerine dönük gözaltı ve tutuklamalar sürüyor. HDP Colemêrg Milletvekili Selma Irmak, ‘Siyasal alanımız yok edilmek isteniyor, operasyonların amacı budur, ama Mardin, halkı bu soykırım saldırılarını boşa çıkartacaktır’ dedi

Mêrdîn’de (Mardin) önceki gün  Demokratik Bölgeler Partisi, (DBP) üyelerine yapılan eş zamanlı ev baskınlarında onlarca siyasetçi gözaltına alındı. Siyasetçilerin gözaltına alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP Colemêrg (Hakkari) Milletvekili Selma Irmak, yapılan gözaltıların amacının kürtleri siyaset dışına itmek olduğunu söyledi.

‘Sonuç alamayacaklar’

Savaşın derinleşmesi ile birlikte gözaltı ve tutuklamaların arttığına dikkat çeken Irmak, her zaman siyasi mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. AKP’nin anayasa el vermediği için partilerini kapatamadığını söyleyen Irmak, ancak topyekün saldırı, gözaltı ve tutuklamalar ile partilerinin fiilen kapatılmak istendiğine dikkat çekti.

Siyasal alan yok ediliyor

Mêrdîn il merkezi ve tüm ilçelerde DBP’ye yönelik gelişen siyasi soykırım operasyonlarına tepki gösteren Irmak, “Bu operasyonlar ile diğer alanlarda olduğu gibi Mardin’de de siyasal alanımız yok edilmek isteniyor. Mardin’de il ve tüm ilçelerde gerçekleşen operasyonların amacı budur, ama Mardin, halkı bu soykırım saldırılarını boşa çıkartacaktır” sözlerini kullandı. Irmak, Amed’de Belediye Eşbaşkanları Kışanak ve Anlı’nın tutuklanmasından sonra belediyeye kayyum atandığı sürecin bir benzerinin Mêrdîn’de hayata geçirilmek istendiğini söyledi. Irmak, ancak AKP’nin asla sonuç almayacağını ve direnişi daha da büyüteceklerini belirtti.

Koca bir yalan

AKP’nin benzer bir süreci 2009 ve 2011 yıllarında da hayata geçirdiğini anlatan Irmak, o dönemde kendisinin de aralarında yer aldığı binlerce siyasetçinin KCK adı altında siyasi soykırım operasyonları ile tutuklandığını söyledi. Siyasi soykırım operasyonlarının daha sonraki süreçte AKP tarafından Cemaat’e yıkılmak istendiğini belirten Irmak, “Bu koca bir yalandı, o gün yapılan operasyonlar da AKP’nin planıydı, AKP sadece Cemaat’e yıkarak kurtulmaya çalıştı. Şu anda o yıllarda gerçekleşen operasyonları kat be kat aşan operasyon ve uygulamalar da, o gün olduğu gibi AKP’nin planı ve uygulamasıdır” dedi.

‘Onura sahip çıkma günü’

HDP milletvekilleri, DBP’li belediye eşbaşkanları ve parti yöneticileri ile birlikte direneceklerini söyleyen Irmak, “Bugün artık direnme ve onuruna sahip çıkma günüdür, hiç kimse bu saldırılara karşı sessiz olmamalıdır. Hele ki Mardin’in direnişçi halkının bu saldırılara sessiz kalması beklenemez” çağrısı yaptı.

 Sedat Sur / Mêrdîn – Anf

 

 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR