Şam ile federasyon görüşmesi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarındaki Ruslara ait Hmeymim Üssü’nde Rojava temsilcileriyle yapılan federasyon görüşmelerinin başkent Şam’a taşındığı ileri sürüldü.

Suriye yönetiminin Lazkiye’den sonra bu kez de Şam’da Rusya’nın garantörlüğünde Kürtler ile federasyonu tartıştığı iddia edildi.

Birkaç ay önce ve 2 hafta önce Lazkiye’deki Hmeymim Askeri Üssü’ne aralarında PYD ve Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi’nin de (ENKS) olduğu 24 Kürt partisini çağıran Rusya’nın bu kez önde gelen Kürt temsilcileriyle görüşmeler yaptığı kaydedildi. Rus resmi ajansı Sputnik haberine göre Kürt siyasetçi Dr. Ferid Sedun, Kürtlerin federasyon talepleriyle ilgili Suriye yönetimi ile görüşmek için başkent Şam’a geçtiklerini belirterek, görüşmelerde Rusya’nın da garantör olduğunu söyledi. Görüşmelerde yer aldığı kaydedilen Dr. Ferid Sedun, Sputnik’e yaptığı açıklamada Suriye yönetimiyle federasyonu görüşmek için 13 Ocak’ta Qamişlo’dan Şam’a geldiğini belirtti. Sedun, “Rusya geçen günlerde Qamişlo kentine gelerek bizimle görüşmeler yaptı. Görüşmelerin devamı konusunda ve daha sağlıklı olması için bizi Suriye yönetimi ile görüştürmek istediler. Rusya ayrıca bizi Lazkiye’deki Hmeymim askeri üssüne de davet etti. Biz de onların teklifini kabul ettik. Ben ve 2 bağımsız Kürt siyasetçi arkadaşım Şam kentine geldik. Üçümüz de Kürt siyasetçi ve aydınları olarak geldik. Bizim amacımız federasyonu imzalamak değil. Amacımız federasyon konusuyla ilgili bir yol açmaktır. PYD ve ENKS bu toplantılara geldiğinde önleri açılmış olsun. Hmeymim Askeri Üssü’ndeki Rusların yanına gidip görüşmeler yapacağız. Ruslarla görüştükten sonra Şam’a tekrar gelip Suriye yönetimi ile görüşeceğiz. Ruslarla ve Suriye yönetimi ile bu 2 gün içerisinde görüşmeler yapacağız. Görüşmelerde Suriye’de Kürtlere bir federasyonun verilmesini talep edeceğiz” dedi.

Rusya arabulucu

Görüşmelerde Rusya’nın garantör olduğunu ve Moskova’nın bu görüşmelere çok önem verdiğini vurgulayan Sedun, şunları söyledi: “Rusya garantör olduğu için bu görüşmelere geldik. Rusya, Suriye hükümeti üzerinde baskı yapıyor. Suriye hükümeti diyor ki ‘Ben toplumun, halkların ve aydınların haklarını vermem. Ama Rusya bize ‘Siz ne istiyorsanız onu söyleyin biz Suriye hükümetine bunu söyleriz. Onlarla konuşuruz. Suriye hükümeti size otonom verirse kabul edin. Şimdiki imkanlarda otonom iyidir’ diyor.” Suriye’deki Kürtlerin sorunlarının çözülmesi halinde Suriye hükümetinin üzerindeki ağırlığın hafiflemiş olacağını kaydeden Sedun, “Bundan dolayı Rusya, Kürt sorununun çözülmesini istiyor” ifadelerini kullandı. Kürt siyasi partiler birkaç aydan beridir Lazkiye’deki Rus üssünde görüşmeler yapıyordu. Ruya bir yandan Kürtlerle yakın durmaya çalışırken diğer yandan Türkiye ile birlikte Suriye’de ortak operasyonlar yapıyor.

ŞAM

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR