Saray’dan ‘tehdit’ açıklaması: Cumhurbaşkanımız da rahatsız

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Beştepe’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Ahmet Edip Uğur’un tehdit edildiğine ilişkin açıklamalarını değerlendiren Kalın, “Ben de hayretler içerisinde okudum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konudan rahatsızlık duyduğunu söylüyorum” dedi. Kalın, CHP’li Bülent Tezcan’ın “Erdoğan diktatörün şeddelisidir” sözleri hakkında “Bu tür söylemler üzerinden Türkiye’de başka karışıklıkları ortaya çıkartmaya dönük adımlar olduğunu biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kalın’ın konuşmasının satır başları şöyle:

”Dün gece meydana gelen New York’taki terör saldırısını en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu tür saldırılar meydana geldiğinde yalnız kurt değerlendirmeleri yapılırken kişinin adı Müslüman ise İslam terörizmi radikal terörizm ifadesinin kullanılmasını çok büyük yanlış olarak görüyoruz. Terörün dini dili ırkı coğrafyası olmaz.

“ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ”

Enflasyon konusunda rakamların daha da düşürülmesi için yoğun bir çalışma sürüyor. Enflasyon verilerinin 2018’in ilk yarısından itibaren ciddi düşüşe geçeceğini ifade edebiliriz.

TEZCAN’IN “ERDOĞAN DİKTATÖRÜN ŞEDDELİSİDİR” SÖZLERİ

İbrahim Kalın, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’ın “Erdoğan diktatörün şeddelisidir” ifadeleri için şöyle konuştu:

Biz hukuki yolları harekete geçirdik suç duyurusunda bulunduk. Bu tür ifadeler ana muhalefet adına bir utanç vesikasıdır. Milletin iradesine saygısızlıktır. Yüzde 52 oyla seçilmiş cumhurbaşkanına siz diktatör faşist diyemezsiniz. Devletin başı olarak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı her tür saldırıyı püskürtmek için mücadele eden lidere bu tür yakıştırmalar yapamazsınız. Bu tür söylemler üzerinden Türkiye’de başka karışıklıkları ortaya çıkartmaya dönük adımlar olduğunu biliyoruz. Bu tür seviyesiz hakikatle ilgisi olmayan ifadelerden muhalefetin de kaçınmasıdır.

KÜRDİSTAN REFARANDUMU

Kalın şöyle devam etti: Erbil yönetiminden herkesin beklentisi bu referandumu yokmuş hükmünde bir çerçeveye oturtmaları ve yollarına devam etmeleri.

BARZANİ’NİN ERDOĞAN’DAN RANDEVU TALEBİNDE BULUNDUĞU İDDİASI

Geçmişte de biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız çeşitli vesilelerle Sayın Neçirvan Barzani’yi kabul etti, Irak Bölgesel Yönetimi’nin Başbakanı sıfatıyla. Mesut Barzani’nin görev süresinin uzatılmamasıyla, yetkilerin Neçirvan Barzani’ye devredilmesi yeni bir tablo ortaya çıkarıyor. Tabii ki bu talepler değerlendirilir, Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Kendilerinin uygun görmesi halinde, uygun zaman ve zeminde bu görüşmeler yapılır. Bunun için Erbil yönetiminin hala birtakım adımlar atması gerekiyor.

RUSYA’NIN ASTANA SÜRECİNE PYD’Yİ DAVET ETMESİ

Bununla ilgili bir emrivaki gibi bir şeyin olduğunu arkadaşlarımız bize dün ilettiler, biz de bu konuda derhal girişimlerde bulunduk ve tepkimizi ilettik. Tabii ki bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. PYD ve YPG, PKK terör örgütünün bir uzantısıdır. O sorun yerinde büyük oranda çözüldü. Bundan sonra da bu tür girişimleri hoş karşılamamızın mümkün olmadığını ifade etmek istiyorum.

BÜYÜKADA’DAKİ TOPLANTIYA İLİŞKİN DAVADAKİ TAHLİYELER

Gerhard Schröder, Sayın Cumhurbaşkanımızın eski bir dostudur, kendisi Almanya Şansölyesiyken iki başbakan olarak çok yakın çalıştığı bir kişidir. Zaman zaman da görüşürler. Özel görüşürler, siyasi konuları görüşürler, Avrupa, Almanya ilişkilerini görüşürler ve diğer konuları görüşürler. Fakat o görüşmeyi bu tahliyelerin bir ön görüşmesi ya da bir hazırlığı olarak değerlendirmek büyük bir hata olur. Bu son tahlilde bir yargı sürecidir.”

“BEN DE HAYRETLER İÇERİSİNDE OKUDUM”

Kalın, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın “Aileme kadar tehdit edildim” açıklamalarına ilişkin şunları söyledi:

Böyle bir şeyin olması kabul edilemez. Cumhurbaşkanımınız ifadesi: Böyle bir şey var ise gerekli mercilere başvursun. Ak Parti’de üzerine gidecektir. Ben de hayretler içerisinde okudum. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu konudan rahatsızlık duyduğunu söylüyorum.

“ERKEN SEÇİM GÜNDEMİMİZDE YOK”

Kalın, CHP’nin erken seçim çağrılarına ilişkin soruyu şöyle yantıladı:

Erken seçim gündemimizde yok. Bunu ısrarla ifade ettik. Milletimizi erken seçimle yormak gibi derdimiz yok. Bu takvim bellidir. Zihin bulandırmaya gerek yok. Bu takvimi belirleyen de TBMM’dir. Bu çerçevede süreç işleyecektir.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR