Savaş baronları felaketi izliyor

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya gibi ülkeler Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerini silahlandırmayı sürdürürken, mezhepçi politika güden bu ülkelerin sivil katliamlar yaptığı Yemen’de, kolera salgınında ölenlerin sayısı hızla artıyor

ABD’nin yeni parti silah sevkiyatlarına hazırlandığı Suudi Arabistan, Mısır, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Katar gibi ülkelerin kurduğu koalisyonun işgali altındaki Yemen’de bombardıman sürerken, kolera salgını yayılıyor.
BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), mezhepçi işgalin sürdüğü Yemen’de gün geçtikçe artan kolera salgınına ilişkin hazırladığı raporda, hastalığa yakalanan 70 bin kişiden, geçtiğimiz ay içeresinde 600’ünün hayatını kaybettiğini bildirdi. UNICEF, son 72 saat içinde yalnız 10 binden fazla kolera vakasının bulunduğunu açıkladı.
BM ajansı ise, yaptığı açıklamada, Yemen’deki çocuklara yönelik korkunç durumun hızla bir felakete dönüştüğü konusunda uyardı.

UNICEF Bölge Müdürü Geert Cappelaere, kolera salgınına ilişkin; “Kolera, yayılmak için ülke sınırları geçme gereği duymaz ve siyasi kontrol alanları arasında da ayrım yapmaz” açıklamasını yaptı. Ayrıca Cappelaere, Arap Yarımadası ülkesinde, “şüpheli vakaların sayısının önümüzdeki iki hafta içinde 130 bine ulaşmasını beklendiği” uyarısında bulundu. Sünni rejim kurmak isteyen Suudi Arabistan, şemsiyeli Arap ülkelerinin işgali altındaki Yemen’de hastaneler, taziye yerleri dahi bombalanıyor. Ülkede altyapı tahrip oldu, milyonlarca insanın yoksulluğu ve yoksunluğu derinleşti. Milyonlar açlık sınırı altında kaynak bulabiliyor. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya gibi ülkeler ise, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerini silahlandırmayı sürdürüyor. En son mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump, Suudi yönetimine 110 milyar dolarlık silah satışı için anlaştı. Bir süre önce de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Mısır’la yapılan silah anlaşmalarının sayısının sürekli arttığını söylemişti.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR