Şengal dönmek isteyen Êzidîleri KDP engelliyor

Post date:

Author:

Category:

Array

Aştî Kampı’ndaki Êzîdilerin Şengal’e dönmek istediğini dile getiren kampın muhtarı Bişar Elî, Süleymaniye’deki Êzidî halkının dönme hazırlığını yaptığını ancak KDP’nin Şengal’e saldırısının bunu engellediğini söyledi

Süleymaniye’deki Aştî Kampı’daki Êzîdiler, KDP’nin Xanesor üzerindeki saldırılarını protesto etti. Xenesor direnişine katılan Aştî Kampı Muhtarı Bişar Elî, kampta kalan Êzîdilerin Şengal’e geri dönmek istediklerini ancak KDP’nin engellemerinden dolayı dönemediklerini söyledi. KDP ve çetelerine yönelik tepkilerini dile getiren Elî, “Halkın isteği üzerine buraya geldim, ben Şengalli 250 ailenin sorumluluğunu üstlenmişim, halkımızın durumunu öğrenmek için Şengal’e geldik” dedi.

Aylardır temizlenmesini beklediler

Xanesor’daki saldırların bütün Êzidîler üzerinde etki yaptığını özellikle de kampta hissedildiğini belirten Elî, “Çünkü Xanesor ve Sinûn’daki halkın büyük bir kısmı bu kampta yaşıyor. Bu saldırı oluncaya kadar, onlarca aile Şengal’e dönüş hazırlığı yapıyordu. Ama KDP saldırısından bu yana halkta dönmek için bir isteksizlik var. Çünkü Aştî Kampı sakinleri aylarca köylerinin çetelerden temizlenmesini bekledi. Ama bu saldırı bizim için engel oldu. Köylerimizin kurtarılmasını bekliyoruz. Kamplarda yazın durumlarımız iyi değil, kışın ise soğuktur. Artık dayanamıyoruz, Şengal’den uzakta yaşamak istemiyoruz” dedi.

Êzîdi halkının mesajı

Kamptaki Êzîdi’lerin bir mesaj gönderdiğini dile getiren Êlî, “Çeteler halkımızı katledeceklerine köylerimizi kurtarsınlar. Bu çetelerin DAİŞ’e karşı güçlerinin olmadığını biliyoruz. Bu yüzden halkımıza saldırıp, halkımızı katlediyorlar” denildiğini aktardı.

Saldırılara cevap verecek gücümüz var

Şengal’deki karışıklığın çözülmesini dileyen Muhtar Elî, “Bütün güçlerden dileğimiz; kardeşlerine karşı savaşmasınlar. Êzidxane toprağına gelen güçler, buraları bırakıp kendi topraklarına dönsünler. Halkımız kendini savunmak için onlara mecbur değil. Halkımızın bütün saldırıları cevapsız bırakmayacak kadar gücü var” diye konuştu.

XENESOR

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR