‘Seni başkan yaptırmayacağız’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Başkanlık denilen sistemi getirecek yeni anayasa teklifi Meclis genel kurulunda bir hafta boyunca görüşülmeye devam edecek. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Meclis’te de, referandumda da ‘Evet’ oyu vereceğini söylediği, HDP ve CHP’nin rejim değişikliği getireceği için karşı çıktığı anayasa teklifinin maddeleri mecliste görüşülmeye devam ediyor. 18 maddelik Anayasa değişikliği teklifinin referanduma götürülebilmesi için en az 330 milletvekilinin kabul oyu vermesi gerekiyor.

AKP ve MHP tarafından hazırlanan paketin toplumsal uzlaşmaya dayandırılmadığı ve demokrasiyi hedeflemediği için inkarcı anayasaların devamı olacağı endişesi tüm toplumsal kesimlere hakim. Geçmiş anayasal süreçlerin dışında tutulan ve bu nedenle en büyük hasarı gören Alevi toplumu bu kez de sürecin dışında tutuldu.

Yeni anayasa çalışmasının ve başkanlık teklifinin meclise sunulmasına ilişkin PİRHA’ya konuşan Sanatçı Pınar Aydınlar, “Hiçbir şekilde başkanlık sistemini desteklemiyoruz ve her koşulda başkanlığa giden tüm politikaların, tüm kirli oyunların karşısında olduğumuzu belirtmek istiyorum,” dedi.

“BASKILARIN NEDENİ BAŞKANLIĞA KONULAN TAVIR”

Pınar Aydınlar, 7 Haziran seçimlerinden sonra ülkeyi kan gölüne çeviren, HDP’ye, Cumhuriyet gazetesi yazarlarına ve tüm muhalif kesimlere yönelik düzenlen  operasyonların, tutuklamaların altında getirilmek istenen başkanlık sistemine konulan tavrın yattığını vurguları. Aydınlar, “Tüm bu baskılara karşın buradan bir kez daha seni başkan yaptırmayacağız diyoruz” dedi.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR