Şenyaşar ailesine IPPNW’den destek ziyareti

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 Urfa Adliyesi önünde kesintisiz Adalet Nöbeti sürdüren Şenyaşar ailesini Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW) üyesi bir heyet ziyaret etti.
Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021 tarihinde başlattığı Adalet Nöbeti 380’inci gününde devam ediyor. Emine ve Ferit Şenyaşar, sabah erken saatlerde Suruç ilçesinde bulunan evlerinden 42 kilometre uzakta bulunan Urfa Adliyesi önüne gelerek nöbet eylemini başlattı.
Şenyaşar’lar, mesai saatleri arasında yolu adliyeye düşen avukat ve yurttaşlara, adalet mücadelesine dair aktarımlarda bulunuyor. Kesintisiz bir yılı aşkındır süren Adalet Nöbeti’ne şimdiye kadar Türkiye’nin onlarca kentinden binlerce kişi destek ziyaretinde bulundu. “Şenyaşar ailesi adalet köşesi”nde nöbetlerini sürdüren aileye destek ziyaretleri Türkiye sınırlarını aştı. Savaş karşıtı, barış aktivistleri olarak kendilerini adlandıran Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW) üyesi bir heyet, Urfa Adliyesi önünde Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Heyete Urfa Barosu Başkan Yardımcısı Fazilet Taştan Arserim de eşlik etti. Aile, heyeti 14 Haziran 2018 tarihinde yaralıların saldırıya uğradığı ambulansın fotoğrafı ile karşıladı.
‘KATLİAM HASTANEDE YAŞANDI’
Heyete yaşadıklarına dair bilgi veren Ferit Şenyaşar, savaşlarda bile ambulanslara saldırılmadığıı, ancak yaralı olarak bindikleri ambulansın saldırıya maruz kaldığını belirtti. Saldırıların içinde AKP milletvekili olduğu için üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirten Şenyaşar, “Bir doktor hastanede yaşanan katliama dair sanal medya hesabından paylaşım yaptı. Katliam annemin gözleri önünde yapıldı. 4 yıldır dava hala gizli ve tek tutuklu yok” dedi.
RAPORLAYACAKLAR
Heyet adına konuşan IPPNW üyesi Dr. Med Gisela Penteker, “Bu yapmış olduğunuz nöbet ile hem faillerin yakalanmasını istiyor hem de adalet istiyorsunuz. Bu adalet gerçekleşmeden, failler yakalanmadan ne yasınızı tutabilirsiniz ne de evde oturabilirsiniz. Özellikle anne için her seferinde yaşadıklarını anlatmak zor olmalı. Biz dönünce kendi raporlarımızı gözlemler halinde yazacağız. Bu nöbetinizi de izniniz varsa yazmak isteriz” diye konuştu.
POLİSLERE TEPKİ
Anne Emine Şenyaşar, yaşadıklarına dair konuştuğu esnada gözyaşları döktü. Heyet annenin yaşadıklarını dinledi. Bu esnada görüntü alan polislere tepki gösteren heyet, “Doktor olarak görüşüyoruz. Bu özel hayat ihlali” diyerek görüntü alan polisi alandan uzaklaştırdı.
Heyet aile ile birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra alandan ayrıldı.
KAYNAK: MA HABER AJANSI
- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR