Silahsızlanma: Putin, ABD ile daha fazla diyaloga hazır!

Post date:

Author:

Category:

Array

İtalyan Corriere della Sera gazetesine bir mülakat veren Vladimir Putin, “Silahsızlanma alanında somut tedbirler almanın uluslararası istikrarı güçlendirmeye katkı sunacağını düşünüyorum” dedi.

Rusya’nın bunu yapacak siyasi iradeye sahip olduğunu belirten Putin, topu Washington’un kalesine attı. Putin, şimdi karar sırasının ABD’de olduğunu ifade eti

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçen hafta Osaka’daki G20 zirvesi sırasında ABD Başkanı Donald Trump’a da bu konudan bahsettiğini belirterek, “Öyle görünüyor ki, Washington da kısa bir süre önce, geniş bir stratejik program üzerine Rusya ile diyalogu yoğunlaştırmayı düşünmeye başladı” dedi.

Putin bu açıklamasından önce, Çarşamba günü orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması INF’yi askıya alan yasayı onaylamıştı. Yasa 18 Haziran’da parlamento alt kanadı Duma’da, 26 Haziran’da ise parlamento üst kanadı Federasyon Konseyi’nde kabul edilmişti.

Moskova ve ABD, son yıllarda karşılıklı olarak birbirlerini bu anlaşmayı ihlal etmekle suçluyor.

Washington yönetimi, 1 Şubat 2019’da Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğini belirterek INF’den tek taraflı olarak çekildiğini duyurmuştu.

Anlaşma, 1987’de Washington’da Ronald Reagan ve Mihail Gorbaçov tarafından imzalanmıştı.

Sözleşme, taraflar arasında karadan fırlatılan ve 500 km ile 5.500 kilometre arasında menzili olan balistik füzeler ve seyir füzelerinin tamamının imhasını hedefliyordu.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR