ŞİMDİ ŞENGAL’İ İNŞA ZAMANI

İnançları ve etnik kimlikleri nedeniyle bugüne kadar 73 Ferman ile karşılaşan, en zon DAİŞ soykırımına uğrayan Êzidîler, özyönetim inşasını taçlandırıyor. Konferansla resmi olarak ilan edilecek belediye, inşa, elektrik, su için kolları sıvadı

DAİŞ işgalinden kurtularak özsavunma güçlerini ve meclislerini güçlendiren Êzidîler, Şengal’in inşası için bir hizmet programı hazırladı. Irak hükümeti yetkilileriyle de görüşmeler yapıldı. DAİŞ işgalinin sonunda Êzidîlere ait yıkılan çok sayıda köy ve yerleşim alanı kurtarılmış olsa da yeniden inşası için çok zaman, kaynak ve emek gerekiyor. İnşa sürecini programatikleştirmek için Şengal Belediyesi çalışmalar yapıyor. Sonbaharda kuruluşunu resmen ilan edecek olan Şengal Belediyesi, bir program hazırladı. Şengal Belediyesi tarafından Xanesor ilçesinde düzenlenen ve yaklaşık 150 belediye çalışanının da katıldığı toplantıda toplumsal hizmet çalışmaları ele alındı. Toplantıda yürütülecek çalışmalar hakkında konuşan Şengal Belediyesi Yönetim Üyesi Ferhad Şengali, “Kamusal hizmet kurumu olarak çetelerden kurtarılan köylerde yerimizi alarak köylerimizin yeninden inşası için çalışmalıyız. Irak hükümeti yetkilileriyle konuştuk ve onlar da inşa görevini üstlendiklerini belirtti. Bu da bizi resmi olarak kabul edecekleri anlamına geliyor. Şengal Belediyesi’nde çalışmak ve maaşları da Irak hükümeti tarafından karşılanmak üzere 120 kişinin ismini ilettik. Onlar da kabul etti” dedi.

Êzidî Toplum Koordinasyonu Üyesi Zeki Şengali de, toplantıda yaptığı değerlendirmede İran’a bağlı olarak Irak ordusu bünyesine olan silahlı güç Haşdi Şabi tarafından DAİŞ’ten alınan köylerin de çoğunlukla yıkılmış olduğunu kaydederek, “Irak hükümeti bu köylerde kamusal hizmet yapabilmemiz için bize izin verdi. Köyleri yeniden inşa edebileceğiz. Amacımız Êzidî halkının kendi topraklarına geri dönmesidir” diye konuştu.

Bağdat kaynak aktaracak

Kamusal hizmetler ve yeniden inşa konusunda konuşan Xanesor Meclis Başkanı Kasım Xelef, DAİŞ’ten geri alınan köylerdeki yıkımı gidermek ve yeniden inşa ederek kamusal hizmet sunmak amacıyla Irak Hükümeti ile birlikte çalışacaklarını belirterek, “Irak Hükümeti yeniden inşa, elektrik, su ve diğer köyleri bize devretmiş durumda. Fermanın başlangıcında dağlarımızı koruduk ve birçok köyümüzü DAİŞ çetelerinin elinden almayı başardık. Şu anda inşa sürecindeyiz. Yıkılan köyleri inşa etmeliyiz. Kamusal hizmet çalışanları Irak Hükümeti tarafından kabul edilecek ve maaşları da ödenecek” dedi.

Tirej Şengal – İbrahim Emo / Şengal – RojNews

EN SON EKLENENLER