Sincan’daki tüm erkek tutuklular Karadeniz’e sevk edildi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

 İHD Ankara Şubesi, bugün görüş için Sincan Cezaevi’ne giden ailelerin ziyaret yerine sevklerle karşılaştığını belirterek, “Sincan Cezaevi’nde tutuklu erkeklerin tamamı Karadeniz bölgesindeki cezaevlerine sürgün edilmiştir” dedi.

İHD Ankara Şubesi, üyeleri ve aynı zamanda Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Temsilcisi olan Havva Özcan’ın tutuklanmasına ilişkin dernek binasında toplantı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD yöneticisi Sevil Ataş, İHD Ankara Şubesi Hapishane Komisyonu’nda görev yapan Özcan’ın 17 Mayıs günü gözaltına alındığını hatırlatarak, “Havva Özcan bir hafta önce yolda yürürken hiçbir gerekçe gösterilmeksizin polisler tarafından gözaltına alınmıştır” dedi.

Özcan’ın Eskişehir Cezaevi’nde tutuklularla yaptığı görüşmelerin gerekçe gösterilerek tutuklandığını kaydeden Ataş, şunları aktardı: “Havva Özcan’ın yasal haklar ve izinler dahilinde yaptığı görüşmelerden suç üretilerek tutuklanması hak ihlalidir. Havva Özcan şahsında hak ve haklar için mücadele edenler için hak ihlalleri üzerine çalışmalar yapanlara göz dağı verilmek istenmektedir.”

‘SÜRGÜNLER HAK İHLALİDİR’

Sincan Cezaevi’nden edindikleri bilgileri de paylaşan Ataş, “Bugün Sincan Cezaevi’ne açık görüş için giden aileler, ziyaret yerine sürgünlerle karşılaşmışlardır. Sincan Cezaevi’nde tutuklu erkeklerin tamamı Karadeniz bölgesindeki cezaevlerine sürgün edilmiştir. Ailelere haber verilmeksizin yapılan bu sürgünler hak ihlalidir” diye konuştu.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR