Şırnak’ta ‘gizli’ tutuklama furyası

Post date:

Author:

Category:

Şırnak ve ilçelerinde, hiç dinlenmeyen “Günbatımı”, “Gümüş”, “Poyraz”, “İskender”, “Asya”, “Vatan”, “Pamuk” gibi gizli tanıklar nedeniyle yüzlerce kişi cezaevlerinde. Polis işkencesi altında ifade verdiklerini belirten R.D., M.E.T., S.B., M.Ş.İ., A.G. ve M.I. adlı açık tanıkların mahkeme beyanları ise dikkate alınmıyor.

Şırnak ve ilçelerinde 2015-2016 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasının ardından hakkında dava açılan birçok kişinin yargılamaları gizli ve açık tanık ifadelerine dayandırılıyor. Özellikle Cizre ilçesinde gizli ve açık tanık ifadelerine dayandırılan savcılık iddianameleri, yüzlerce insanı mağdur ediyor.

‘HAYALİ’ TANIK İFADELERİ

“Günbatımı”, “Gümüş”, “Poyraz”, “İskender”, “Asya”, “Vatan”, “Pamuk” gibi gizli tanıklara dayandırılarak açılan davaların duruşmalarında, bu gizli tanıkların dinlenilmesi talebi ise sürekli reddediliyor. Yüzlerce kişi üzerine ifade veren bu gizli tanıkların hakkında verilen “tanık koruma talebi” bazen kaldırılırken, ifadelerinin çelişkili olduğu da mahkeme tarafından kabul ediliyor. Söz konusu dava duruşmalarını takip eden avukatlara göre, bu gizli tanıkların birçoğu sanal ve bazıları ise polisler tarafından üretiliyor.

‘ASYA’NIN TANIKLIĞI GERİ ÇEKİLDİ ANCAK…

Gözaltına alındıktan sonra bir süre tutuklu kalan ve 4 yıl 2 ay cezaya çarptırıldıktan sonra serbest bırakılan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre Temsilcisi Serdar Küni’nin üzerine ifade veren “Asya” kod adlı gizli tanık sadece bunlardan birisi. Hakim tarafından tanıklığı geri çekilen “Asya”nın ifadelerinden dolayı halen birçok kişi ceza almaya devam ediyor.

İFADELER İŞKENCE ALTINDA ALINDI

Duruşmalarda açık tanık olarak dinlenen birçok kişi ise, gözaltına alındıklarında polisler tarafından uğradıkları işkenceden dolayı ifade verdiklerini ve tutanaklara imza attıklarını ifade ediyor. Cizre’de 250’ye yakın kişiyi teşhis ettiği iddia edilen R.D. adlı açık tanık bunlardan biri. R.D. katıldığı her duruşmada gözaltından işkenceye uğradığını ve iddiaların kendisine ait olmadığını belirtiyor. Halen cezaevinde tutuklu bulunan R.D.’nin gördüğü işkence raporlara yansımasına ve verdiği ifadeleri kabul etmemesine rağmen birçok kişi bu ifadeler nedeniyle tutuklu bulunuyor. Gördüğü işkenceden dolayı Şırnak T Tipi Cezaevi’nde tedavi gördüğü öğrenilen R.D.’nin, gördüğü işkenceye dair yapılan suç duyuruları ise dikkate alınmıyor.

TEŞHİS TUTANAKLARI REDDEDİLİYOR

Gözaltında iken birçok kişiyi teşhis ettiği iddia edilen M.E.T. adlı kişi, katıldığı duruşmalarda teşhis tutanağını reddederek, İŞ-KUR başvurusu sırasında bazı kağıtların kendisine imzalatıldığını sık sık dile getirdi.

Gözaltında iken 40’a yakın kişi üzerinde ifade veren S.B., kendisine gösterilen akrabaları ve komşularını sadece tanıdığını belirttiğini ancak polislerin tutanaklara, “YPS üyesi, mevzide nöbet tutuyordu” gibi ifadeler not düştüğünü kaydetti.

Yine gözaltına iken kardeşini dahi Sivil Savunma Birlikleri (YPS) üyesi olarak teşhis ettiği iddia edilen M.Ş.İ.’nin ise akli dengesinin yerinde olmadığı ortaya çıktı.

ÇALIŞMA ARKADAŞI ‘TEŞHİS’ ETTİRİLDİ

Cizre Belediyesi’nde çalışan birçok kişi hakkında, “PKK’ye destek veriyor” ve “PKK’den izinsiz iş yapmaz” iddiaları üzerinden teşhis yaptığı iddia edilen A.G., katıldığı duruşmalarda polislerin ifadesini değiştirdiğini söyledi. A.G., kendisinin de Cizre Belediyesi çalışanı olmasından kaynaklı, gösterilen personel ve belediye başkanlarını tanıdığını söylediğini, fakat polislerin tutanaklar bunu teşhis olarak geçirdiğini kaydetti.

CEZAEVİNDE OLDUĞU DÖNEME İLİŞKİN TEŞHİSLER YAPTI

Adli suçlardan tutuklu bulunan M.I. da katıldığı bir duruşmada, polislerin gözaltında iken kendisine bazı kişileri teşhisini yapması halinde cezasının düşürüleceği sözünü verdiğini kaydetti. Onlarca akrabası ve tanıdığı hakkında “YPS üyesi” ve “Mevzilerde nöbet tutuyor” teşhisi yaptırılan M.I., katıldığı duruşmalarda ifadelerini geri aldı.

Hendek ve barikatların kurulduğu dönemde hırsızlık dosyasından cezaevinde bulunan M.I.’nin, ifadeleri halen mahkeme heyeti tarafından “kanıt” olarak değerlendiriliyor.

İddianamelerin temelini oluşturan birçok açık tanık halen cezaevinde tutuklu bulunurken, dışarıda olanlar ise işkence ve zorla alınan ifadeleri hakkında konuşmaktan çekiniyor.

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR