Şişecam işçi atıyor AKP destekliyor!

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP ve işverenler, emekçilerin haklarını gasp etmeye devam ediyor. 90 işçiyi gözünü kırpmadan işten atan Şişecam, AKP’nin sağladığı sınırsız desteği de almayı ihmal etmiyor

Kırklareli Paşabahçe Cam Fabrikası’nda 15-20 senedir çalışan ve sadece Kristal-İş Genel Merkezi’ne muhalif oldukları için işten atılan işçilerin günlerdir süren eylemlerini izliyoruz. 90 işçiyi gözünü kırpmadan işten atan AKP’nin işbirlikçisi Şişecam, AKP’nin sağladığı sınırsız desteğini de almayı ihmal etmiyor. Şirketlerin genel olarak işçi emeği üzerinde kâr üstüne kâr koyduğu ve bu yolla yatırımlarını büyüttüğü bilinen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Bu sömürü mekanizması bazı patron yanlısı sendikalarla el ele işletirken, sermaye devletleri de bu şirketleri her yönüyle destekledikleri görülmektedir. İşçilerin emeği üzerinden elde ettiği kârlardan olan 330 milyon lira ile bu dönem Türkiye’de en yüksek yatırım yapacak şirket, Şişecam Elyaf Sanayi A.Ş. olduğu açıklandı.

Her şey şirketler için

AKP’nin Ekonomi Bakanlığı, Eylül’de 5 milyar 806 milyon liralık yatırım öngören 564 proje için teşvik belgesi düzenlendi. Teşvik belgeli yatırımlar kapsamında; 549 milyon 911 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat kullanacak olan yatırımcılar, 15 bin 909 kişilik istihdam taahhüdünde bulundu. Bu dönemde en yüksek teşvik başvurusu ise, 330 milyon lira ile Şişecam Elyaf Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den geldi. Şişecam’ın, Afyon’da yıllık 70 bin ton cam elyaf üretecek ve yatırım aşamasında 400 kişiyi istihdam edeceği açıklandı.

Doğa düşmanlarına da teşvik!

Doğayı amansız biçimde kirletip adeta yaşamı geri dönülmez biçimde yok eden altın madencileri ve enerji şirketlerinin de teşviklerin en büyüklerini aldığı öğrenildi. Polimetal Madencilik, Balıkesir’de altın ve gümüş üretimi için 250 milyon liralık teşvik belgesi alırken, Esyel Elektrik Üretim A.Ş. için Konya’daki RES yatırımına 160 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Eylül ayının 100 milyon lira üzerindeki diğer iki yatırım da, yine enerji sektöründen oldu. Akmercan Tunceli Doğalgaz A.Ş., Tunceli’de doğalgaz altyapısı için 139 milyon 375 bin liralık teşvik belgesi alırken, Maren Maraş Enerji A.Ş., Aydın’da JES yatırımı için 126 milyon 440 bin liralık teşvik belgesi aldı.

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR