‘Sivas Katliamı Hükümlüsünü Affetmek Hiç Bir Vicdana Sığmaz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PSAKD Edremit Şube basın açıklaması yaparak Sivas Katliamı hükümlüsünün affedilmesini kınadı. Açıklamada “Bu kararı tanımıyor ve şiddetle kınıyoruz. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır” denildi.

Edremit Şube Başkanı Hüseyin Altay’ın okuduğu açıklamaya, Alevi kurumu temsilcileri, demokratik kitle örgütlerinin yanı sıra yurttaşlar yoğun katılım gösterdi.

Altay, “27 yıllık Sivas Katliamı davasında hukukun ve adaletin bağımsız olmadığı gibi taraflı olduğu aşikârdır” diyerek şunları belirtti:

“Bu karar ile taraflı ve siyasal bir tutum izleyen iktidar başta Alevilere olmak üzere tüm aydın, demokrat, insan hakları savunucuları, özgürlüklerden, laiklikten yana ve vicdanı olan insanların kanayan yaralarını daha da derinleştirmiştir. Ölümcül herhangi bir hastalığı olmayan madımak katili, elinde benzin bidonu ile henüz hayatının baharında olan gençlerimizin, önünde yaşanması gereken hayatı olan kızlarımızın, semah dönen turna kuşlarımızın, sanatçı, yazar ve aydınların yakılmasında rol oynayan baş aktördür yani katildir.”

 “BU KARARI TANIMIYOR VE ŞİDDETLE KINIYORUZ”

“Pir Sultan Kültür Derneği olarak toprağa düşen canlarımıza söz veriyoruz 27 yıldır takipçisi olduğumuz bu davanın peşini bırakmayacağız” diyen Altay, şunları ifade etti:

“İnsanın vicdanını yaralayan asla affedilemeyen bu insanlık suçu kadar bu katliamın üstünü örtmeye çalışanlar yananları suçlayanlar elbette ki tarihin karanlık sayfalarında yerlerini alacaklardır. Madımak katliamını affetmek hiç bir vicdana sığmaz. Madımak katliam davası tüm insanlığın davasıdır. Bir hukuk devletin yapması gereken, adaleti sağlamaktır. Alınan bu karar ile bir kez daha Madımak katliamı bizlere reva görülmüştür. Unutulmamalıdır ki bu karar 27 yıllık madımak mücadelesinde söylediğimiz ağıtlar dilden dile, yaktığımız meşaleler aydınlık günlere taşınacaktır. Bu kararı tanımıyor ve şiddetle kınıyoruz. Madımak Katliamı bir insanlık suçudur. Bu insanlık suçu insanlık vicdanında kapanmaz ve unutulmaz bir yara açmıştır. O yüzden bu katilin bir oldubitti ile affedilmesini kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bu adaletsiz, haksız ve hukuksuz kararı bulunduğumuz her yerde teşhir edip halkımıza duyuracağız.”

(PİRHA-HABER MERKEZİ)

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR