Siyasi soykırım protesto edildi: Faşizme karşı birlikte direnişe!

Post date:

Author:

Category:

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük siyasi soykırım operasyonları birçok kentte protesto edildi. Eylemlerde, AKP-MHP iktidarına karşı birlik ve direnişi büyütme mesajları verildi.

BATMAN
HDP Batman İl Örgütü üyeleri, parti binası önünde bir araya geldi. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Necdet İpekyüz ve Mehmet Rüştü Tiryaki, görevden alınan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Korkmaz ve çok sayıda kişi eyleme katıldı.
HDP’li Tiryaki, 6 yıl içerisinde, o dönem yaşanan ölümlerin sayısının dahi netleştirilmediğine dikkati çekerek, “Daha dramatik olanı öldürülen kişiler arasında kamuoyu sadece Yasin Börü’nün adını biliyor. Oysa bunların hepsi birer baba, anne, kardeşti. Sadece siyasi amaçlar için kullanılınca, bir ismi tekrar tekrar söyleyince, bu olayları ortaya çıkartmak anlamına gelmez. İktidar 6-8 Ekim olaylarını aydınlatmak isteseydi, verilen araştırma önergeleri kabul edilirdi” diye konuştu.
Tiryani, “Bu hukuksuzluklara karşı mücadele edeceğiz. Bu haksız ve hukuksuzluklara karşı hesap verecekler. Halkı korkutacaklarını sananlar yanılıyorlar. Seçim sandıklarında da hukuk önünde de bunun hesabını verecekler” dedi.  

MARDİN
HDP Mardin İl Örgütü, parti binası önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde HDP İl Örgütü yöneticilerinden Münevver Ölker konuştu. Ölker, eylemler sırasında yaşanan ölümlerden partilerinin sorumlu olmadığını kaydederek, “DAİŞ’in Kobanê’ye saldırısını müjde verir gibi duyuran ve halkın DAİŞ barbarlığına karşı gösterdiği tepkiye saldırarak, onlarca Kürdü sokakta katledenlerdir. Bu çevreler şimdi de yanlarına Saray’da balayı yapan savcıyı alarak sonuç almaya çalışıyorlar” dedi.

ŞIRNAK
HDP Şırnak İl Örgütü’nün parti binası önünde yapmak istediği açıklamaya polisler engel oldu. Bunun üzerine partililer oturma eylemi yaptı. Partililer sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “HDP halktır halk burada” sloganları attı. Partililer, bina önündeki polis ablukası kalkmayana kadar açıklama yapmayacaklarını ve oturma eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.
Eylem sürüyor.

ANKARA
HDP Ankara İl Örgütü, parti binasında yaptıkları açıklamayla siyasi soykırımı protesto etti. “İntikam operasyonları ile HDP susturulamaz” pankartının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye İşçi Partisi (TİP), İnsan Hakları Derneği (İHD), Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Ankara Şubeleri, Halkevleri, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Emek Hareket Partisi, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) ve demokratik kitle örgütü temsilcileri de katıldı.
HDP Ankara İl Örgütü yöneticilerinden Dilek Yılmaz, gözaltıları “intikâm operasyonu” şeklinde nitelendirerek, kararın yargı kararı olmadığını belirtti. Yılmaz, “Karar dün gerçekleştirilen MGK kararıdır, Saray’ın talimatıdır. Saldırı, IŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır” dedi. Yılmaz, “Düzmece operasyonlar bu kararımızdan bizi vazgeçirmek bir yana daha da güçlü kılacak. Faşizme sarılanlar bilsinler ki; HDP geliyor. Korksanız da koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi” dedi.
İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Başkanı Fatin Kanat ise gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.
Devrimci Parti Genel Eşbaşkanı de “HDP biziz, bugün HDP’ye yapılan her saldırı Devrimci Partiye’de yapılmıştır. Başımız dik mücadelemize devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ADIYAMAN
HDP Adıyaman İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Kömür Belde Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Karakaş ve çok sayıda partili katıldı.
Leyla Güven, “Mücadelemiz karşısında zor duruma düşenler böyle yöntemlere başvurarak bizi durdurmaya çalışacaklar. 2009’da belediye başkanları olarak tek sıra halinde ellerimiz kelepçelendiğinde kaybeden bu ülkenin demokrasisi oldu. O zaman cemaatin operasyonları bugün AKP ve MHP iktidarı ile sürüyor” diye konuştu. “Dün ‘ovada siyaset yürütün’ diyenler, bugün ovada yürüttüğümüz siyaseti engellemeye çalışıyor” diyen Güven, şunları söyledi: “Bu siyaseti engelleyemezsiniz. HDP olarak bir umut yarattık. 10 bin üyesinin tutuklu olduğu bir siyasi parti olarak bize diz çöktüremezsiniz. Ama biz sizin acınızı biliyoruz. AKP-MHP iktidarı bitti. İçte, dışta yaşanan krizleri perdelemek için HDP’ye operasyonlar yapılıyor. Hiçbir şey savaş politikalarınızı, yolsuzluklarınızı, ekonomik krizi perdeleyemez. Siz barajlar koydunuz, barajlara aştık. Bir umut olduk. Her gün daha da büyüyor, büyüyeceğiz. Kobanê düştü düşecek dediler. Kobanê düşmedi. Asıl kazandıracak olan diyalog ve müzakeredir. Özgürlük trenine bindik amacımıza ulaşacağız.”
Eylem “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla sona erdi.  

URFA
HDP Urfa İl Örgütü binasındaki açıklamaya milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü’nün yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. HDP’li Öcalan, soruşturma konusu tarihte yaşamını yitirenlerin çoğunun kendi partilerinden olduğunu belirterek, “Savcı istese bunları açığa çıkarabilir. Neden yapmıyor? Bu topraklara barışı getirmeyi amaçlıyoruz. 4 yıl önce de aynı senaryo vardı. HDP’yi tasfiye edemeyeceksiniz” diye konuştu.
Açıklama, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta” sloganıyla sona erdi.  

VAN
HDP Van İl Örgütü, siyasi soykırımı İpekyolu’ndaki parti binasında kınadı. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ve parti yöneticileri eyleme katıldı. HDP İl Eşbaşkanı Öznur Bartın, “Bu bir gözaltı operasyonu değil, intikam operasyonudur” dedi. Bartın, tüm halkı HDP etrafından kenetlenmeye çağırdı.
Çaldıran’da da partililerin katılımıyla açıklama yapıldı. HDP Çaldıran İlçe yöneticilerinden Mehmet Moraner, baskılarla partilerinin sindirmeyeceğini belirtti.

BİTLİS
HDP Bitlis İl Örgütü, parti binasında yaptıkları açıklamayla siyasi soykırımı protesto etti. HDP Bitlis İl Eşbaşkanı Rumet Dursun, partilerinin gücünü halktan aldığını ve hiçbir zaman iktidarın baskılara boğun eğmeyeceklerini söyledi.
 
HAKKARİ
HDP Hakkari İl Örgütü binasında önünde yapılan açıklamaya Milletvekili Sait Dede, görevi gasp edilen Yüksekova Belediye Eşbaşkanı İrfan Sarı ile çok sayıda kişi katıldı. HDP’li Dede, konuşmasında, “Kobanê düşmedi, düşmeyecek. HDP düşmedi, düşmeyecek” dedi.

AMED
HDP Amed İl Örgütü, il binasında basın toplantısı düzenledi.  Toplantıya, HDP milletvekilleri Semra Güzel, Remziye Tosun, Mahmut Tuğrul, Dersim Dağ, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan ve partililer katıldı. Basın metinini okuyan HDP Amed Milletvekili Semra Güzel, gözaltı operasyonunun AKP’nin siyasal intikam alma girişimi olduğunu belirtti. “Saldırı, IŞİD barbarlığına karşı kazanılmış zaferin intikamıdır” diyen Güzel,  “Kobanê eylemleri gerekçesiyle yapıldığı ileri sürülse de bu saldırı, Kobanê’nin tarihin en büyük direnişi sonucu IŞİD barbarlığına karşı zafer kazanmasının, Kobanê’nin düşmemesinin intikamıdır. Kobanê de yenilen sadece IŞİD barbarlığı değil bu karanlık zihniyetin kendisidir” dedi.
İktidarın operasyonla 7 Haziran seçimlerinin acısını çıkarma çalıştını kaydeden Güzel, “Katliamın esas sorumluları bizi suçlayanlardır” diye konuştu. Güzel devamında şunları kaydetti: “Bu saldırı aynı zamanda 31 Ağustos’ta açıkladığımız “Barışa çağrı deklarasyonumuza” iki hafta önce başlattığımız Demokrasi İttifakı ve “Anti-faşist blok” çalışmalarımıza verilmiş bir yanıttır. Biz antifaşist blok dedikçe faşizm yürütücülerini telaş alıyor, biz barış dedikçe savaş ortakları artık kan dökemeyeceğiz diye paniğe kapılıyor. Partimiz düzmece operasyonlar ile bu stratejik söylemlerden vazgeçemeyecektir. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceğiz, demokrasi kuracağız. Parti devlet rejimini alaşağı edeceğiz. Daha faşizme sarılanlar bilsinler ki: HDP geliyor. Korksanız da,  koltuklarınıza sarılsanız da HDP’nin zamanı geldi.”
HDP Antep Milletvekili Mahmut Tuğrul ise defalarca mecliste 6-8 ekim olaylarına ilişkin önerge verdiklerini ancak AKP’nin oylarıyla bu önergelerin reddedildiğini belirtti. Tuğrul, HDP özelinde Türkiye’de demokratik kesimlerin baskı altına alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Bu hukuki bir operason değil, siyasi operasyondur. AKP’nin bölgede yapmadığı hiçbir suç kalmadı. İnsanlarımız helikopterden atıldı. Ormanlarımız doğamız yakılıyor. Ama tüm bunlara karşı mücadelemizde bir adım geri adım atmayacağız” dedi.

DERSİM
HDP Dersim İl Örgütü’nün, Sanat Sokağı’ndaki eyleminde konuşan HDP İl Eşbaşkanı İbrahim Kasum,  yapılanın bir gözaltı operasyonu değil, intikam operasyonu olduğunu söyledi. Bu saldırının, AKP-MHP faşizminin topluma dayattığı kötülüğün ve zorbalığın geldiği boyutu gösterdiğini belirten Kasum, bu kararda yargının aparat haline getirildiğini dile getirdi. Antifaşist cephe ile barışı tesis edeceklerini, demokrasiyi kuracaklarını ifade eden Kasum, “Bugün gözaltına alınan arkadaşlarımız daha önce aynı gerekçeyle gözaltına alınmış, kimisi tutuklanmış ancak sonrasında hepsi serbest bırakılmıştır. Toplumun bütün kesimlerine çağrımızdır. Düzmece operasyonlarınız bu kararımızdan bizi vazgeçirmek bir yana daha da güçlü kılacaktır. Bugün partimize yapılanlar yarın tüm demokrasi, özgürlük ve adalet savunucularına yapılacaktır. Sessiz kalmayıp antifaşist bloğu büyütmeli ve demokrasiyi birlikte inşa etmeliyiz” dedi.

PİA:
İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya ile parti yönetimi, gözaltılara partinin Amed’deki binasında yaptıkları açıklamayla tepki gösterdi. Kaya, “18 yıllık AKP iktidarı ülkeyi siyasi, ekonomik ve hukuki olarak iflas noktasına getirmiştir” dedi. Kaya, “10 yıllık Suriye politikası başta olmak üzere, Libya ve Doğu Akdeniz’deki siyasi başarısızlık gün yüzüne çıktıkça içeride sertleşen bir iktidar ile karşı karşıyayız. İşsizliğin rekor seviyeye ulaştığı, enflasyonun tavan yaptığı, Türk Lirasının rekor seviyede değer kaybettiği, insanların açlık ile karşı karşıya olduğu bir ekonomik iflas durumunu yaşıyoruz. Anayasanın askıya alındığı, hukukun iktidarın emri ile iş yaptığı, adaletin ortadan kaldırıldığı hiç kimsenin kendisini güvende hissetmediği bir vasattan geçiyoruz” diye konuştu.
Yaşanan olumsuzlukların altında Kürt sorununun yattığını kaydeden Kaya, “Bugünkü operasyonda Kürt siyasi yelpazesinde farklı kişilerin gözaltına alınmış olması, bu operasyonun Japonya’da Kürt dil eğitimine, 2017’deki Kürdistan referandumuna, Rojava’daki Kürt kazanımlarına, demokratik sistemde halkın iradesine kayyum atanmasına, kayyımların Kütçe tabelalar üzerinden Kürt diline yönelik saldırıları, son dönemde yaşanan Kürtlere yönelik saldırı ve işkence ile devam eden çöktürme hareketinin devamı olduğunu göstermektedir” diye belirtti.
PİA Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir ise, Van’da yaptığı açıklamayla gözaltılara tepki gösterdi. Bozdemir, operasyonun Kürtlerin kazanımlarına yönelik olduğunu söyledi.

ÖHD: İKTİDAR GERÇEĞİ AÇIĞA ÇIKARMIYOR
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkezi de yaptığı yazılı açıklamada, gözaltına alınan HDP’liler hakkında 4 günlük gözaltı süresi ile 24 saat avukat görüş yasağı olduğunu kaydetti. Kobanê olaylarında yaşanan saldırı ve ölümlerin gerçek sorumlularının ortaya çıkarılmadığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle denildi:
“Siyasi iktidar yargı eliyle, bir yıl önce yaptığı gibi bugün de elinin altında tuttuğu bir soruşturma dosyasını kendi çıkarları için kullanıyor, HDP’li siyasetçilerin gözaltına alınması emrini veriyor. 6 yıldır süren soruşturma kapsamında ‘şüphelileri’ ifade almak için adliyeye çağırmak yerine sabaha karşı ev baskını yapmaları hatta soruşturma kapsamında daha önce ifade vermiş olan müvekkillerimizin gözaltına alınmalarını hukuki bir gerekçe ile anlatmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Avukatların gözaltındaki müvekkilleri ile görüşmelerini engellemek adil yargılanma hakkının ihlali, soruşturmanın hukuksuzluğunun gizlenmesi amaçlıdır. Sürecin başında beri tüm hukuksuzlukları teşhir ettik etmeye devam edeceğiz.”

 

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR