Siz çekin HAYIR TV yayınlasın

Gezi direnişinde sesini duyuran Çapul TV, anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır TV’ olarak yayınına devam edecek. ‘Hayır TV’nin kuruluşunda yer alan Ali Ergin Demirhan, ‘İnsanlar yapsınlar biz paylaşalım diyoruz’ dedi

Gezi direnişi sırasında sansüre karşı kurulan Çapul TV ‘başkanlık sistemi’ni de içeren Anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır TV’ olarak devam edecek. Geçtiğimiz günlerde açık çağrı yaparak ilk buluşmasını gerçekleştiren ‘Hayır TV’, sosyal medya üzerinden yayınını gerçekleştirecek. Twitter ve Facebook hesabı üzerinden “Hayır”a dair her şeyin yayınlanacağı ve aynı zamanda canlı yayınların da olacağı ‘Hayır TV’nin iletişim kanallarının ise önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor. Çapul TV’nin kuruluşunda yer alan Ali Ergin Demirhan, Çapul TV ile ortak bir dil yakaladıklarını söyledi.

Basın üzerindeki baskı arttı

İktidarın muhalif basın üzerindeki baskısının giderek arttığına dikkat çeken Demirhan, “Ana akım medya zaten tamamen iktidarın elinde. Alternatif ve muhalif medya üzerinde baskılar var. Ama buna rağmen teslim alınamayan bir toplumsallaşmış medya da var. Bu da sosyal medya dediğimiz şey. Burada çok farklı kesimlerin ‘Hayır’ itirazını, bu sürece ilişkin itirazını dile getirdiğini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Üretimleri kullanacağız

Çapul TV ile birlikte bir deneyim kazandıklarını ve bu deneyimlerini şimdi Hayır TV ile ile ileri taşıyacaklarını söyleyen Demirhan, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Var olan üretimleri kullanacağız. Bunlar kısa videolar, evet kampanyasına verilen yanıtlar olabilir. Bugün bizzat yaşadıklarımıza dönük itirazlar olabilir. ‘Hayır’ diyenlere dönük belli bir yere odaklandığı bir şey. Bunları dile getirelim. Şimdi yine aynı kolektif mantıkla örgütleyelim istedik. Onun için çağrı yaptık.”

Demokratik bir süreç değil

“İnsanlar yapsınlar biz paylaşalım diyoruz” diyen Demirhan, “Bu süreç itiraz edilmesi gereken bir süreçtir. Milletvekilleri hapiste, başkanlar hapiste. Rektörler atanmıyor, seçilmiş rektörlerin yerine başka birileri atanıyor. İnsanların tartışma yapması engellenen bir süreçteyiz. Demokratik bir süreç değil bu. Yaşadığımız şuan ekonomik sorunlar, halkın geçim sorunu, Suriye’de yaşananlar, Kürt sorununda yaşananlar… Biz de buna ‘Hayır’ demek durumundayız” dedi.

Alternatif medya olacak

Önümüzdeki günlerde kampanya sürecini başlatacaklarını dile getiren Demirhan, Hayır TV’nin referandum sürecinde sosyal medya üzerinden alternatif bir medya kanalı olarak yayına devam edeceğini söyledi. Demirhan, kendilerine ulaşmak isteyenlerin Çapul TV’nin mevcut hesaplarından ulaşabileceğini belirtti.

İSTANBUL

EN SON EKLENENLER